♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Stephen King’den Sivri Dişli Öyküler : Kâbuslar Pazarı

Korku-gerilim edebiyatının kralı Stephen King’in Kasım 2015’te Amerika’da yayımlanan, Türkiye’de de merakla beklenen öykü kitabı "The Bazaar of Bad Dreams", Altın Kitaplar tarafından "Kâbuslar Pazarı" adıyla Türkçeye kazandırıldı ve raflardaki yerini aldı.

Kitabın önsözünde okurlarıyla sohbet eden King, her öykünün girişine yazdığı notlarla da öykü sanatına dair küçük ipuçları veriyor. Öykü yazarlığını, “Nabız hızlandırabilir, hatta bazen şoke edebilir, bir daha hiç görmeyeceğiniz bir yabancıyla vals yapmaya veya karanlıkta gizlice öpüşmeye, ya da bir sokak pazarında ucuz bir örtü üstünde sergilenen harika bir antika bibloya rastlamaya benzer” diye tanımlayan Stephen King’in Raymond Carver’dan John Irving’e modern edebiyatın birçok ismine selam yolladığı kitabında 20 öykü yer alıyor.

"Hikâyelerim bir araya geldiği zaman kendimi hep sadece gece yarıları satış yapan bir sokak satıcısı gibi hissederim. Ürünlerimi sergileyip okurlarımı –yani sizleri– gelip seçin diye davet ederim. Ama gerekli uyarıyı yapmayı da ihmal etmem: Kuzum, dikkat edin, çünkü bu şeylerden bazıları tehlikelidir. Bunlar, içinde kötü rüyaların gizlendiği; gözünüzün uyku tutmadığı gecelerde, kapadığınıza emin olduğunuz halde, “Dolabın kapısı neden açık?” diye merak ettiğiniz zamanlarda aklınıza takılan hikâyelerdir.

İşte, ürünlerim bunlar, sevgili Daimi Okurum. Bu gece her şeyden bir parça satıyorum–otomobile benzeyen bir canavar (Christine tadında),  ölüm ilanınızı yazarak sizi öldürebilen bir adam, paralel dünyalara erişimi olan bir e-kitap okuyucu ve her zaman çok beğenilen konu: insan türünün sonu.  Ben bu ürünlerimi diğer sokak satıcıları çoktan evlerine gittikten sonra, sokaklar bomboşken ve donuk bir ay ışığı şehrin çatılarında gezinirken satmayı seviyorum.  İşte bu zamanlarda örtümü yere yayıp ürünlerimi sergiliyorum.

Bu kadar gevezelik yeter. Belki artık bir şey satın almak istersiniz, ha? Gördüğünüz her şey el ürünüdür ve her ne kadar her birini çok sevsem de, satmaktan mutluluk duyarım, çünkü bunları özellikle sizler için yaptım. Çekinmeyin, şöyle bir yoklayın; ama lütfen, dikkatli olun.

Bazılarının sivri dişleri vardır."
STEPHEN KING

Kâbuslar Pazarı / Stephen King
Orijinal Adı: The Bazaar of Bad Dreams
Çevirmen: Esat Ören
Altın Kitaplar
Gerilim / Korku Dizisi
Basım Tarihi: Nisan 2016
Piyasaya Çıkış Tarihi: 13.04.2016
568 Sayfa
Etiket Fiyatı: 32 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template