♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Pablo Neruda'dan Şairlerin ve Âşıkların Her Daim Esin Kaynağı Şiirler

Dünyaca ünlü şair Pablo Neruda’nın Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı adlı yapıtı İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Neruda’yı, ilk kez okurla buluştuğu 1924 yılında Şili’nin en ünlü şairi haline getiren Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı özgün ve incelikli imgelerle, eğretilemelerle bezeli şiirlerden oluşuyor.

Neruda’yı  “aşkın açıksözlü ve şehvetli sözcüsü” haline getiren bu şiirlerde, genç âşığın başlardaki yoğun tutkuları daha sonra yerini melankoliye bırakıyor. Kadını evrenin gerçek gücü olarak gören ve doğayla bir tutan aşk şiiri geleneğini kozmik boyutlara taşıyan Neruda, daha yirmi yaşındayken yayımlanan Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı’da kendi yürek çırpıntılarını açıklamaya çalışırken, her çağdaki ve her toplumdaki ilk gençlik çırpıntılarını da anlatıyor. 

Buenos Aires’te daha 1960’larda Losada Yayınevi’nin milyonuncu baskısını satışa çıkardığı, günümüzde de hâlâ dünyanın birçok yerinde âşıkların ve şairlerin esin kaynağı olan eser, Neruda’nın doğumunun 110., kitabın yayımlanışının ise 90. yılında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yeniden Türkiye’deki okurlara sunulmuş oluyor.  

Yeni Tanışanlar İçin Pablo Neruda
Asıl adı Neftali Ricardo Reyes Basoalto olan şair, 1904 yılında Şili’de dünyaya geldi. 20. yüzyılın en önemli şairlerinden biri olan Pablo Neruda, 1971’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Şairliğini diplomatlık mesleğiyle bir arada sürdüren Neruda’nın, 1936’da başlayan İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçilerle dayanışmasını yansıtan Yürekteki İspanya adlı şiir kitabı, Cumhuriyetçiler tarafından cephede yayımlandı. Tarihsel ve epik çağrışımlarla dolu uzun şiiri Evrensel Şarkı, en önemli yapıtları arasında yer alır. Neruda, 1973 yılında yakın dostu Şili Devlet Başkanı Salvador Allende’nin öldürüldüğü askeri darbeden on iki gün sonra hayatını kaybetti. 

Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı
Orjinal isim: Viente Poemes De Amory y Una Concion Deseperada
Pablo Neruda
Çeviri: Sait Maden
112 Sayfa
11 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template