♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Kardeşimin Mezarı : Hayaletlerinle Yüzleşmezsen Onları Gömemezsin

Polisiye gerilim adına geçtiğimiz ayın en ilgi çekici romanı Altın Kitaplar etiketiyle yayınlanırken, Uluslararası Gerilim Yazarları Derneği tarafından 2015’in en iyi gerilim yazarı seçilen ve gerilim romanı dalında da Nancy Pearl Ödülü’nü de alan bir yazarla tanıştırıyor bizleri. Robert Dugoni ilk kez Türkçede. 2006’da yayımlanan ilk romanı “The Jury Master” aynı zamanda beş kitaplık David Sloane serisinin de başlangıcı olmuş. Genç John Grisham olarak tanınan yazarın her kitabı çok satanlar listelerine girmiş ve birçok dile çevrilerek dünyada yirmiden fazla ülkede yayınlanmış. 2014 Kasım’ındaysa yeni bir karakter yaratarak selamlamış okurlarını: Cinayet masası dedektifi Tracy Crosswhite. Seriyi de karakterine özel bir vaka ile başlatmış. 2015’in en iyi gerilim romanı olarak gösterilen “My Sister's Grave”, Amazon, New York Times ve Wall Street Journal’da aylarca en çok satanlar listesinde yer aldıktan sonra nihayet raflarda yerini aldı.

Tracy Crosswhite ile tanışıyoruz. Hayatını allak bullak eden bir olay yaşamış ve orda takılmış kalmış. Saplantılı olduğu dava dosyası hep soru işaretiyle dolu olan bir kayıp vakası. Kız kardeşi Sarah kaybolmuş ve cesedi bulunamamış. Net bir delil olmadan yakalanan bir adam da suçlu bulunarak cezasını çekmek üzere hapse mahkum edilmiş. Dava dosyasının soru işaretlerini takıntı eden Tracy, bu uğurda öğretmenliğini de bırakarak polis akademisinde almış soluğu. Cinayet masası dedektifi olmuş. Hep yarım kalması, insanlarla olan ilişkileri de bu hesaplaşamadığı olaya dayanıyor. “Kardeşimin Mezarı” eski defterleri yeniden açıyor ve Sarah’ın cesedinin ortaya çıkmasıyla soruşturmayı tazeliyor.

Tracy ile bir cinayet soruşturması üzerinde merkezde çalışırken tanıştırıyor okurunu Dugoni. Kısa tanışmanın ardından hiç vakit kaybetmeden iki avcının bir cesedin kalıntılarını bulması haberiyle fitili ateşliyor. 20 yıl öncesine gidiyoruz hemen, o kritik geceye. 1993 Washington Eyaleti Kırma Horozlu Atıcılık Şampiyonunu belirlemek için iki gündür devam eden yarışmanın son günündeyiz. 22 yaşındaki Tracy ile dört yaş küçüğü Sarah şampiyonluğun en önemli iki adayı. Yarışma sonrası Tracy sevgilisiyle kutlamaya giderken, Sarah eve yalnız dönmek üzere yola koyuluyor. Ama bir daha kendisinden haber alınamıyor. Yazarın hayali kasabası Cedar Grove ile de böylece tanışmış oluyoruz. Ceset kalıntılarının teşhisiyle birlikte hem bugünü hem de geçmişi paralel kurgu ile anlatan yazar, okurunu daha ilk sayfalardan itibaren romana hapsediyor. Kasabanın önde gelen ailelerinden Crosswhite’ların küçük kızı Sarah, herkesi korkutmakla ve şakalarıyla kasabanın neşe kaynağı. Başına gelenlerin kasabada yarattığı etkiler de romanın bir parçası.

Dugoni’nin ne kadar iyi bir yazar olduğu daha romanın yarısına gelmeden anlaşılıyor. Gerekli atmosferi ustalıkla kurarken, hikayenin tüm bileşenlerini de sıralayarak okuruna adeta nefes aldırmadan ilerliyor. Kasaba hayali olabilir ama gerçekliğinden şüphe etmemenizi sağlıyor. Sarah’ı tanıdıkça iç burkan bir hüzünle ilerlenen finalin de doyumsuz olduğunu ekleyeyim. Günümüz çoksatar polisiyesi standartlarının bir kaç adım ötesinde bir roman. Tracy’nin inanmadığı deliller sayesinde davanın yeniden görülme safhası bir solukta finale gelmenizi sağlıyor. John Grisham’ın varisi ünvanını neden aldığını gösterdiği roman, mahkeme safhasında hem geçmişi hem bugünü anlatırken öyle bir tempo kazanıyor ki kendinizi Tracy’nin yerinde buluyorsunuz. 360 sayfalık romanı elden düşürmek de neredeyse imkansız hale geliyor. Bir solukta bitiyor.

“Kardeşimin Mezarı” yüksek temposuyla daha ilk sayfalarından okurunu esir alan bir roman. Müthiş kurgusu ile tek solukta finale yürümeden rahat bırakmayacak bir gerilim. Polisiye gerilim sevenler ile iyi adli gerilimi özleyenler için biçilmiş kaftan. 

Kardeşimin Mezarı / Robert Dugoni
Orijinal Adı: My Sister’s Grave
Çevirmen: Esat Ören
Dizi Adı / Türü: Polisiye Roman
368 sayfa
24.00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template