♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Aziz Nesin’in Ünlü Romanı “Zübük”, Müzikal Olarak Tiyatro Sahnesinde

Türkiye’nin önemli ve usta yazarlarından Aziz Nesin’in,  2015 yılında kutlanacak doğumunun 100. yılı nedeniyle ‘ZÜBÜK’ isimli eseri, Nedim Saban tarafından uyarlanarak özel olarak sahneye taşınıyor. Bundan 34 yıl önce Kemal Sunal’ın canlandırdığı, her dönemin bir mihenk taşı olma özelliği taşıyan ‘Zübük’ karakterini bugün tiyatro sahnesinde, günümüzün önemli oyuncularından Tuna Orhan üstleniyor.

27 Kasım’da Profilo’da başlayan Müzikal komedi, Beylikeğrisi adlı hayali bir yerde, bir seçim sandığının başında geçiyor. Meslek hayatına Antalya Devlet Tiyatrosu’nda başlayan ve  Hokkabaz filminde Cem Yılmaz ile başrol oynayarak, 18. Ankara Uluslararası Film Festivali oyunculuk ödülünü alan ve en son ‘Yalan Dünya’ dizisindeki sevilen ‘Yönetmen Tufan’ karakteriyle izlediğimiz Tuna Orhan,  Kemal Sunal tarafından filme taşınan “Zübük” karakterine farklı bir yorum getirecek. Oyunun diğer rollerinde tiyatro, sinema ve TV dizilerinden tanıdığımız  Halim Ercan, Hakan Akın, Bahar Yanılmaz, Füsun Kostak,  Ercü Turan, Hilmi Özçelik, Evren Erler, Serdar Aydın, Ena Alpar, Emrah Düzkaya, Selim Tezin gibi önemli isimler rol alıyor. Oyunun yardımcı yönetmeni Bülent Seyran.

Projenin heyecanını şimdiden yaşadığını belirten Nedim Saban projeyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Zübük” romanını okuduktan sonra, bu karakterin yazıldığı dönemde Don Kişot efsanesini yakaladığını gördüm. Zübüklük adeta bir kavram olarak dilimize girmiş ve Aziz Nesin’in dillere destan karakteri ölümsüzleşmiş.  Romanın yan karakterleri de müthiş renkli ve seyirciye nefis bir tat bırakıyor. 23 yıldır önemli projelere imza atan Tiyatrokare’ye ve Aziz Nesin ustanın 100. Yıl doğumgününe yaraşacağını düşünüyorum. ”  

ZÜBÜK’ün dekor ve giysi tasarımı Sıla Karakaya, müzik Serpil Günseli, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu, koreografi Özge Midilli, şarkı sözleri Nedim Saban’a, oyun fotoğrafları Emrah Nihat Erel’e ait.  

Konu: Siyasi hayatına küçük bir ilçede başlayarak, milletvekilliğine kadar yükselen “İbrahim Zübükzade”, çevresindeki herkesi kandırmış, halkın manevi değerleri ve inançlarını sömürerek, siyasette yükselmeye başlamıştır. Bu önlenemez yükselişi durdurmak isteyenler, son çare olarak onu daha da yükselterek, Ankara’ya göndermeye  karar verirler. Ancak Zübük, nereye giderse gitsin bela olmaya devam eder…  


OYUN PROGRAMI
5 ARALIK CUMA: PROFİLO SAAT: 20:30 
6 ARALIK CUMARTESİ: PROFİLO SAAT:20:30 
5 ARALIK CUMA: PROFİLO SAAT: 20:30 
6 ARALIK CUMARTESİ: PROFİLO SAAT:20:30 
16 ARALIK SALI: ATAKÖY YUNUS EMRE SAAT : 20 :30 
19 ARALIK CUMA: PROFİLO SAAT: 20 : 30 
21 ARALIK PAZAR: KOZZY KÜLTÜR MERK. SAAT : 19:00 
26 ARALIK CUMA: PROFİLO SAAT:20:30 
28 ARALIK PAZAR: PROFİLO SAAT 15 :30 
28 ARALIK PAZAR: PROFİLO SAAT 15 :30
12 OCAK PAZARTESİ: ATAKÖY YUNUS EMRE   SAAT:20:30
14 OCAK ÇARŞAMBA: KOZZY KÜLTÜR MERK.    SAAT:20:00
16 OCAK CUMA: PROFİLO  SAAT:20:30
17 OCAK CUMARTESİ KADIKÖY HALK EGİTİM: SAAT:20:30     
18 OCAK PAZAR KADIKÖY HALK EĞİTİM SAAT:19:00


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template