♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Kingsley Amis’ten alternatif tarihe ilginç bir bakış: Değişim


1976'da en iyi bilimkurgu dalında John W. Campbell Ödülü kazanan ve Philip K. Dick'in Yüksek Şato'daki Adam eseriyle birlikte anılan Değişim, dinî dogmatizmin insanların yaşamlarını bireysel ve toplumsal olarak nasıl etkilediğine dair çarpıcı bir roman.

Hubert kendisine söylenenlerin tamamına inanıyordu, ama olacakların en önemli kısmı, yıllar sonra yetişkin bir erkeğe dönüştüğünde dünyanın ona hangi gözle bakacağı söylenmemişti. İşin o faslını anlatabilecek tek bir sözcük bile yok gibiydi: Coğrafi konumu dışında hiçbir şeyini bilmediğin bir ülkede yaşamak gibi bir şeydi bu.

Yıl 1976. Prens Arthur'un hiç ölmediği, dolayısıyla VII. Henry'nin tahta hiç geçmediği, Reform'un, Protestanlığın ve Sanayi Devrimi'nin hiç gerçekleşmediği bir İngiltere. Henüz pek çok bilimsel keşif yapılmamış, motorlu taşıtlar yeni bir icat. Demokrasiden ve bilimden yoksun bu dünyaya Papalık hükmediyor. Kral III. Stephen kısa süre önce ölmüş. Koronun yetenekli sopranosu, on yaşındaki Hubert Anvil cenaze törenindeki ayin sırasında performansıyla herkesi bir kez daha büyülüyor. Ancak Tanrı'nın yüceliğini vurgulamak adına sanatı korumayı arzulayan papanın ve din adamlarının Hubert'in sesinin güzelliğini korumak için birtakım planları var.

"Mevcut alternatif dünya romanları arasındaki en iyilerden biri."  Philip K. Dick

#ingilizedebiyatı #tarih #din #sanat #müzik #dogmatizm

KINGSLEY AMIS, 16 Nisan 1922'de Londra'da doğdu. Ailesinin tek çocuğuydu. City of London School ve Oxford'daki St. John's College'da eğitim gördü fakat bu eğitim İkinci Dünya Savaşı sırasında teğmen olarak görev yaptığı için kesintiye uğradı. 1949'dan 1961'e kadar Galler, İngiltere ve ABD'deki üniversitelerde dersler verdi. 1954 yılında yayımlanan ilk romanı Talihli Jim ile Büyük Britanya'da yaşayanların diline pelesenk olan komik bir figür yaratmasının yanı sıra, kendini İngiliz orta sınıf entelektüellerinin de sesi kabul ettirdi. Açık, anlaşılır üslubu ve hicivli mizahıyla yirmiden fazla roman, altı ciltlik şiir kitabı, çeşitli kısa öyküler ve edebî eleştiriler yazdı. Booker Ödülü de olmak üzere birçok ödüle layık görüldü. 1990'da şövalyelik unvanı aldı. 1995'te Londra'da öldü.

Değişim / Kingsley Amis
Çeviri: Püren Özgören
Yayınevi: Can Yayınları
Dizi: Modern
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 264
Fiyatı: 160,00 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template