♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Yürümenin Felsefesi Kitabının Yazarı Frédéric Gros'dan Yeni Kitap: Güvenlik İlkesi


“Yürümenin Felsefesi” ile tanıyıp sevdiğimiz Fransız filozof Frédéric Gros’un “güvenlik denen şey nedir?” sorusuna yanıt aradığı çalışması “Güvenlik İlkesi”, Kolektif Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.
Güvenlik, politikada ve medyada günümüzün en önemli bahis konularından birini oluşturur. Kamusal tartışmalarda sorumlu siyasetçilerin dilinden hiç düşmez: Güvensizlik duygusunun artmasından yakınılır, güvenliğin güya özgürlüklerin ilki olduğu ilan edilir, işsizlik ve ekolojiyle birlikte halkın en önemli sorunlarından biri olduğu saptanır, çocuğun gelişiminin ve yetişkinin mutluluğunun vazgeçilmez koşulu haline getirilir.

Öte yandan birkaç yıldan beri “gıda güvenliği”, “enerji güvenliği”, “insan güvenliği” vs gibi yeni terimler ortaya çıkmıştır. Son olarak, güvenliklerle ilgili ekonomik sektörün her biçimi (enformatik, ev otomasyonu, gözetim) büyük bir gelişme içerisindedir.

Ama bu güvenlik denen şey nedir? Bir duygu mu, siyasi bir program mı, maddi güçler mi, bir sis bulutu mu, bir umut mu, patolojik bir takıntı mı, bir meşruiyet kaynağı mı, pazarlanan bir mal mı, bir kamu hizmeti mi?

Fransız filozof Frédéric Gros, bu eserinde güvenlik kavramına tarihsel bir yaklaşım getirerek Stoacılardan sosyal ağlara kadar geçirdiği evrimi inceliyor. Gros'nun bu kışkırtıcı incelemesi, güvenliğin hem geçmişteki anlamlarına hem de günümüzdeki kullanımlarına ışık tutarak, güvenliğin günümüzdeki suiistimallerini ve gündelik yaşamdaki yaygınlığını gözler önüne seriyor.

Frédéric Gros Paris-Est Créteil Üniversitesi ve Siyaset Çalışmaları Enstitüsü’nde felsefe profesörüdür. Michel Foucault’nun Collège de France’taki son derslerinin editörüdür. Psikiyatri, hukuk ve savaş üzerine eserler kaleme almıştır. Paris’te yaşamaktadır. Türkçede yayımlanmış eserleri: Yürümenin Felsefesi (Kolektif Kitap, 2017), İtaat Etmemek (YKY, 2020), Michel Foucault (İletişim, 2022).

Güvenlik İlkesi / Frédéric Gros
Özgün adı: Le Principe Sécurité
Fransızca Aslından Çeviren: Servet Ugan
Kolektif Kitap, 1. Baskı, Ekim 2023
248 sayfa
160 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template