♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Düşbaz Kitaplar’dan, A’dan Z’ye 99 Takıntının İzini Süren Çok Eğlenceli Bir Çalışma: Fobiler ve Maniler Kitabı


Kurmaca dışı alanında pek çok ödül sahibi olan Kate Summerscale’in Türkçedeki ilk kitabı Fobiler ve Maniler Kitabı: A’dan Z’ye 99 Takıntının İzinde Dünya Tarihi, Düşbaz Kitaplar’dan çıktı! Summerscale, 17 farklı dile çevrilen ve tüm dünyada çok ilgi gören bu eğlenceli rehberde, titiz araştırmaları, sürükleyici anlatımı ve mizah dokunuşlarıyla 99 fobi ve maninin psikolojik ve toplumsal kökenlerine doğru bir keşif yolculuğu sunuyor. Agorafobi, klostrofobi, kleptomani gibi aşina olduklarımızın yanı sıra Beatlemani, patlamış mısır fobisi gibi birçok sıradışı fobi ve maninin yer aldığı kitapta, Alfred Hitchcock, Steve Jobs gibi ünlü isimlerin şaşırtıcı takıntılarıyla ilgili bilgiler de okurları bekliyor. 

Ayrıntı Yayınları’nın renkli markası Düşbaz Kitaplar’ın Türkiye’deki okurlarla buluşturduğu ilk Kate Summerscale çalışması olan Fobiler ve Maniler Kitabı’nı dilimize Burcu Asena Şahin çevirdi. 

Anlamlandıramadığımız mani ve fobilerimizin arkasında ne yatıyor? Bizi pençesine almış bu takıntılardan kurtulmanın bir yolu yok mudur? Peki, dünyada bunları bir tek biz mi yaşıyoruz? Kate Summerscale, Fobiler ve Maniler Kitabı: A’dan Z’ye 99 Takıntının İzinde Dünya Tarihi ile sürükleyici vaka çalışmaları aracılığıyla esasında ortak olan işte bu korku ve arzularımızın kökenlerini ortaya çıkarırken insan bilincinin labirentine bir kapı aralıyor. Sayfalar arasında dolaşırken Alfred Hitchcock’un yumurtalara olan tiksintisini keşfedecek, Steve Jobs’un düğmelerden duyduğu korkuyu anlamaya çalışacak ve başka pek çok ünlünün gizli takıntısı karşısında hayrete düşeceksiniz. Kate Summerscale titiz araştırmaları, sürükleyici anlatımı ve mizah dokunuşlarıyla 99 fobi ve mani için bir rehber niteliği taşıyan bu eserde sizi insan psikolojisinin derinliklerine doğru bir keşif yolculuğuna çıkmaya davet ediyor ve soruyor: Peki sizin gizli takıntınız var mı?

Fobiler ve Maniler Kitabı: A’dan Z’ye 99 Takıntının İzinde Dünya Tarihi, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Kate Summerscale: Kurmaca Dışı alanında 2008 Samuel Johnson Ödülü’nü, Galaxy British Book Yılın Kitabı Ödülü’nü kazanan, Richard & Judy Kitap Kulübü tarafından seçilen ve büyük bir ITV dizisine uyarlanan bir numaralı çoksatar The Suspicions of Mr. Whicher’ın yazarıdır. İlk kitabı The Queen of Whale Cay, Somerset Maugham Ödülü kazanmış ve Whitbread biyografi ödülünde son elemelere kalmıştır. 2016 yılında yayımlanan The Wicked Boy, En İyi Gerçek Suç dalında Mystery Writers of American Edgar Ödülü’nü kazanmıştır. Son kitabı The Haunting of Alma Fielding, Baillie Gifford Ödülü’nde Kurmaca Dışı dalında son elemelere kalmıştır. Yazar yaşamını Londra’nın kuzeyinde sürdürmektedir.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template