♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Taş Devrinden Robot Çağına Zamanımızı Nasıl Harcadığımızın Tarihi


Kolektif Kitap yılın sonunu James Suzman’ın kitabı “Çalışma” ile getiriyor. İlgi çekici çalışma raflarda yerini aldı.

Neden bu kadar çok çalışıyoruz? Çalışma bizim kim olduğumuzu neden ve nasıl belirliyor? Nasıl oldu da çalışma, hayatımıza anlam ve değer katan, toplumsal statümüzü belirleyen, zamanımızı kimlerle ve nasıl geçireceğimizi söyleyen, üstelik bedenimizi, çevremizi, eşitlik anlayışımızı dönüştüren bir şey haline geldi?

Dünyanın önde gelen antropologlarından James Suzman bu kitabında, çalışmayla kurduğumuz ilişkinin 300 bin yıllık evrimini kayda geçiriyor ve bu ilişkinin günümüzde de köklü bir değişimden geçtiğini ve bu değişimin olası sonuçlarını gösteriyor.

“Çalışmanın ne olduğu konusundaki temel varsayımlarımıza karşı çıkan etkileyici bir çalışma. Otomasyon, küresel iş piyasasını bütünüyle bozma tehdidi taşırken, çalışmanın ekonomik, psikolojik, hatta manevi önemini bir an evvel yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Suzman avcı-toplayıcıların, şempanzelerin, hatta kuşların yaşamlarını irdeleyerek ‘doğal’ kabul ettiklerimizin sıklıkla finans gurularının ve tarım dinlerinin şaibeli mirasından ibaret olduğunu vurguluyor. Umarım geçmişte zamanımızı nasıl geçirdiğimizi bilmek gelecekte daha makul seçimler yapmamızı sağlayacaktır.” Yuval Noah HARARI

“Bu ufuk açıcı ‘derin tarih’ çalışmasında antropolog James Suzman, insan doğası hakkındaki anaakım ekonomik varsayımları sorguluyor ve modern kültürlerimizin artan eşitsizlik sorununu anlaşılır kılmak için önce geçmişimizi anlamamız gerektiğini iddia ediyor.” New Statesman

James Suzman: Afrika’nın güneyinde yaşayan Khoisan halkları konusunda uzmanlaşmış bir antropologdur. Cambridge Üniversitesi’nden Smuts İngiliz Uluslar Topluluğu Bursu kazanan Suzman şu anda güncel sosyal ve ekonomik sorunları çözmede antropolojik yöntemler uygulayan Anthropos Ltd. adlı düşünce kuruluşunun yöneticisidir. New York Times, Observer, Guardian, New Statesman ve Independent gibi mecralarda yazıları yayımlanan Suzman, Cambridge’de yaşamaktadır.

Çalışma / James Suzman
Türkçesi: Selma Uzun
Yayıma Hazırlayan: Eda Çaça, Serkan Seymen
1. Baskı, Kasım 2022
344 sayfa 
115 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template