♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Kenan Doğan’dan İlk Öyküler : Dar Vakitler


Kutu Yayınları, yılı bir ilk kitapla kapatıyor.Açık Radyo'da "Kentin Gizli Öyküleri" programıyla tanınan Kenan Doğan'ın ilk kitabı “Dar Vakitler”, yılın ilk günlerinde raflarda yerini alıyor. Mahir Ünsal Eriş’in notuna dikkat çekerek meraklandığımızı belirtip pası bültene atıyoruz.

“Ne vakit bir pazar akşamı kapımı çalsa, güneş düşmeye başlasa asıldığı gökyüzünden, mahzun bir çocuk olur sığınırdım bir köşeye. Evde tuhaf bir sessizlik olurdu. Pazar banyolarının beyaz sabun kokuları sinmiş odalarından tek bir ses bile duyulmazdı. Televizyonun sesi kısılır, kahkahalar son bulur, hareketler yavaşlardı. Ev ahalisi kendi derdine düşerdi. Kimse kimse ile konuşmaz, dışarıdakiler koşa koşa eve gelirdi. Bir ölüm sessizliği kaplardı şehri. Solgun ışıklarında, camların buğusu ardından izlerdik boş sokakları. Tek tük geçen arabaların içerisinde eve geç kalmış telaşların simalarını tanımaya çalışırdık. Ne yana dönsen gri ve puslu bir akşam kâbus gibi düşerdi evlerin üzerine.”

90’ların Ankarası, kenar mahallelerde kabuğunu kırmaya çalışan çocuklar, kendi hâlinde mahalle insanları, gençlik sancıları, hayata sımsıkı tutunanlar ve yarım kalmış hayatların öyküleri… Kenan Doğan, başkentin ayaza kesen havasında, yaşamın tüm gerçekliğine inat, Dar Vakitler’i güneşli bir bahar sabahının sevinci gibi aktarıyor okura. 

“Kenan Doğan’ın öykülerinde hemşerilik hissinin de ötesinde bir yakınlık, bir aşinalık bulduğumu itiraf etmeliyim. Ankara’nın kuru ve keskin ayazının, kendine has bitirimliğinin ve ama ille de hüznünün, bu aşinalık hissinin ortaya çıkmasında etkisinin büyük olduğu elbette inkâr edilemez. Öte yandan, bunun dışında da bir dil, bir ifade ve hikâyeleme yakınlığının beni bu öykülerin içinde bunca kolay dâhil ettiğini söyleyebilirim. Bizi akraba kılan şeyin yalnızca memleketler değil, duygular ve hayat karşısındaki acemilik olduğu gerçeği peşimizi bırakmıyor.

Dar Vakitler, yalnızca duygulu, güçlü, alıp götüren bir ‘ilk öykü kitabı’ değil, öyküye uzanan ve durmadan yürüdüğümüz o yola döşenmiş sağlam bir başlangıç taşı.” — Mahir Ünsal Eriş

Kenan Doğan: 1982’de Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra, Kamu Yönetimi lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde ikinci kez yüksek lisans yaptı. Çalışma hayatına Ankara’da başladı. Kariyerine sivil toplum alanında devam etmek isteyen yazar, TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı), TURMEPA (Deniz Temiz Derneği) ve TEMA Vakfında on yılı aşkın süre boyunca çeşitli görevler yürüttü. Şimdi ise özel sektörde kurumsal marka ve projeler yöneticisi olarak çalışan Kenan Doğan, yaşam öykülerini konu alan Kentin Gizli Öyküleri isimli bir radyo programı hazırlayıp sunmaktadır. Dar Vakitler (Kutu Yayınları, 2022), yazarın ilk kitabıdır.

Dar Vakitler / Kenan Doğan 
Dizi Adı: Öykü / Hikâye
Basım Tarihi: Aralık 2022
Dağıtım Tarihi: 2 Ocak 2023
Sayfa Sayısı: 136
Etiket Fiyatı: 50 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template