♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Meksikalı yazar Cristina Rivera Garza ilk kez Türkçede!

Yayımladığı her kitapla sevgimizi, bugüne dek hiç çizgisini bozmayarak takdirimizi kazanan Yüz Kitap ikinci romanını yayımlıyor ve yine bizi yeni bir kalemle tanıştırıyor. Meksika’nın en prestijli ödüllerinin yanı sıra uluslararası ödüllere sahip yazar Cristina Rivera Garza “Tayga Sendromu” adlı romanıyla ilk kez Türkçede. Her kitapları başımızın tacı, elbette okuyacağız. Sizi bilmem ama “Gerçekle hayal arasında salınan bir dedektif noir” cümlesi beni daha da meraklandırıyor, heyecanlandırıyor. Bugün itibariyle dağıtımına başlanmış. Bir an önce kavuşalım da okuyalım derken pası bültene atayım.

“Hepimiz içimizde bir orman taşırız, kilometrelerce uzanan kayınlar, köknarlar, sedirler.” 

Türkçeye ilk kez çevrilen Meksikalı yazar Cristina Rivera Garza’nın Tayga Sendromu adlı romanı gerçekle hayal arasında salınan bir dedektif noir. 

Aldatılan bir koca tarafından tutulan bir kadın dedektif, kaçak çiftin peşinden dünyanın öteki ucundaki tayga ormanlarına kadar gider. Kayıp çifti bulmaya çalışırken, dünya tekinsiz, öngörülemez bir yere dönüşür. Tayga ormanlarında yoluna kurtlar, kardaki izler, eski hikayeler ve vahşi bir genç çıkan dedektif tökezler ve her şeyin gerçekliğini sorgulamaya başlar.

Zamanın düz bir çizgide ilerlemediği, kullanılan puslu ve muğlak dilin gerçekliği büktüğü Tayga Sendromu, sanki başlangıçtan beri orada olan açıklanamayan bir dehşet hissinin, ruhtaki yabanın anlatısı.

“Cristina Rivera Garza bir yazardan, bir romandan, bir dilden beklenenlere riayet etmiyor. Garza, kışkırtıcı, provoke eden bir yazar.”
Yuri Herrera

“Tayga sendromu, geçmişin yankılarını taşıyan karanlık, korkusuz, çağdaş bir fabl.” 
Sjon

Cristina Rivera Garza 1964 yılında Meksika’nın kuzeydoğu sınırındaki Matamoros kentinde doğdu. Latin Amerika tarihi üzerine doktorası bulunan Garza, her iki ülkede çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak bulundu. José Ruben Romero Ulusal Roman Ödülü, Sor Juana Inés de la Cruz Ödülü, Juan Vicente de Melo Ulusal Hikâye Ödülü gibi Meksika’nın en prestijli ödüllerinin yanı sıra, Uluslararası Anna Seghers Ödülü gibi uluslararası ödüller aldı. Yayımlanan eserleri arasında Nadie Me Verá llorar, Ningun Reloj Cuenta Esto, La Cresta de Ilión, Lo Anterior, La Muerte Me Da, Verde Shanghai  adlı romanlar ve La Castañeda adlı tarih çalışması bulunmaktadır. Rivera Garza halen California San Diego Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesinde yaratıcı yazarlık dersleri veriyor.

Tayga Sendromu / Cristina Rivera Garza
Özgün Adı: El Mal De La Taiga
Çeviren: Banu Karakaş
Yüz Kitap, Roman, Eylül 2019
83 sayfa
Etiket Fiyatı: 16 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template