♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

B. Güney Ulutaş’tan Dünyayı Değiştirmeye İnanmanın Romanı: Kopuklar

B. Güney Ulutaş’ın dünyanın nasıl ve ne şekilde değiştirilebileceğini tartışan, düşsel, yazınsal, politik,soluk soluğa okunacak romanı “Kopuk” Can Yayınları etiketiyle raflarda.

“Benim adım Zucco ve ben eğer istersem, kendimi öyle bir unutturabilirim ki, bir zamanlar orada yaşadığımı bile hatırlamazsınız.”

“Eğer amacınız bir sevgi hikâyesi dinlemekse, yanlış yerdesiniz. Hemen beni burada bırakıp, dışarı çıkın. Mutlaka bir sokak ötenizde, arsız kapitalistlerden birinin açtığı büyük marketlerden biri vardır. Marketin kasaya yakın bölümünde magazin dergilerinin hemen yanındaki raflarda yerini almıştır o sıcacık sevgi kitapları. Mutlaka içinizi ısıtacak, kapağı çiçek böcek resimleriyle dolu, arka kapakta yazarının otuz iki dişini gösterdiği mutlu sırıtışlarıyla şenlenen bir kitap bulacaksınızdır. Aradığınız her ne ise bu kitapta yok!”

B. Güney Ulutaş’ın ilk romanı Kopuklar, modern çağlara özgü, gizemli bir hikâye anlatıyor. Zucco Konstant, çocukluk yıllarını yetimhanede geçirmiş bir avukattır. Annesinin ölümü dışında,  ailesi hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Yirmidokuzuncu yaşgününde,  tam da her şey bitti dediği anda gelen sürpriz bir iş teklifiyle hayatının fırsatını yakalar. Fakat işin altından, annesinin otuz yıl once yazdığı kayıp roman çıkmıştır. Peşine düştüğü Kopuklar ona aslında kim olduğunu fısıldarken, kara mezarlarla kaplı geçmişini aralamaya başlayacaktır. 

Kopuklar, bohem arkadaş grubunun gizlerini aydınlatmaya çalışan Sevgi Hikâyesi Koleksiyoncusu’nun ağzından anlatılmış. Şehir ve mekan isimlerinin de birer karakter olarak karşımıza çıktığı roman bir yanıyla da polise türüne yaslanıyor.  Üç farklı zamanda geçen ve zengin kurgusal bir derinliğe sahip Kopuklar dünyayı değiştirmeye inanmak ile ilgili bir roman. 

“Kaybedecek çok şeyi olanlar bunu bilir, insanları mülk gibi görenler de bunu bilir. Mülkleriniz, aslında çıkarıp atamadığınız eski pardösünüz gibi sıkı sıkıya yapıştığınız yükleriniz sizi yaşama bağlar. Artık üzerime kayıtlı tek bir mülküm yok, yük olabilecek kimsem de yok. Odamda ihtiyar karanlık böceklerinin kokmuş cesetleri ve benim mahvolmuş geleceğim dışında bir şeyim yok“

BELMA GÜNEY ULUTAŞ, Manisa, Akhisar’da doğdu. Salihli’de ilk ve ortaöğrenimini tamamlarken, okul kütüphanesinde kitaplarla, Fethi Eken’in daktilosunda yazıyla, Şehir Tiyatroları’nda drama sanatıyla tanıştı. 1999’da Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları/Tiyatro-Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’nı kazandı. 2004’te “Tezer Özlü’nün yaşamı, sanatı ve bir oyun; ‘Erken Ölmüş Romantiklerin Gölgesinde’ başlıklı teziyle mezun oldu. Suat Taşer kısa oyun yarışmasında Karakutu, Rahip Broken’in Ölümü adlı oyunlarıyla başarı ödülleri kazandı. Birçok dizi filmde ve Kanıt adlı polisiye dramada senaryo yazarı olarak çalıştı. Çeşitli kültür sanat dergilerinde şiirleri ve öyküleri yayımlandı. Kendi atölyesinde yazarlık çalışmalarına devam ediyor. B. Güney Ulutaş, “iyileştirme gücü versin diye yazdım” dediği  Kopuklar’ı 2013 Nisan’ında tamamlamıştır. 

KOPUKLAR
Yazar: B. Güney Ulutaş 
Tür: Roman 
Sayfa sayısı: 367 Sayfa
Fiyatı: 27,50 TL
Yayın tarihi: 9 Şubat 2016

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template