♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

José Saramago'nun Yarım Kalan Son Kitabı İlk Kez Türkçe'de!

José Saramago’nun ölümüne dek üzerinde çalıştığı ve yarım kalan son romanı, Kırmızı Kedi Yayınları tarafından ilk kez dilimize kazandırılıyor! José Saramago ve Günter Grass’ı buluşturan kitap “Mızraklar, Mızraklar, Tüfekler, Tüfekler” raflarda.

José Saramago’nun yarım kalmış bu son romanı, silah endüstrisini sorguluyor. Sonu gelmez savaşların silah endüstrisi ve silah fabrikalarıyla ilişkisini irdeleyen roman,  ‘Neden silah sanayiinde hiç grev olmaz?’ sorusuna da yanıt arıyor. 

Bir silah fabrikasında çalışan ve ağır silahlar bölümüne terfi etmek dışında bir amacı olmayan Artur, acaba idealist karısı Felícia’nın peşinden gidip, görev aşkıyla çalıştığı fabrikanın İspanya İç Savaşı’nda oynadığı karanlık rolü deşifre edecek midir? Yani Saramago’nun metinlerinde sıkça vurguladığı bir ilkeyi, “çöküş koşullarında bir erdem isyanı başlatmayı” başarabilecek midir?

Kitapta, Saramago’nun romanının yanında, yazarın romanı kaleme alırken yazma sürecini anlattığı notlar ve romanla ilgili iki ayrı makale yer alıyor. Yakın zamanda kaybettiğimiz bir başka büyük yazar Günter Grass’ın etkileyici illüstrasyonları, romana ayrı bir düşünsel ve etik bir anlam kazandırıyor. 

Saramago’nun romanı yazma sürecinde aldığı notlar, usta bir yazarın romanını kurgularken aklından geçenlere ışık tutuyor ve kitapta yer alan Saramago üzerine yazılmış diğer metinlerle birlikte, okuru romanı tamamlamaya, sorulan etik soruların peşinden gitmeye davet ediyor.

Yeni Tanışanlar İçin José Saramago
Portekizli yazar, şair, oyun yazarı ve gazeteci José Saramago, 16 Kasım 1922-18 Haziran 2010 tarihleri arasında yaşamıştır. Kitaplarının satış rakamı sadece Portekiz’de iki milyonu geçmiş, yapıtları 25 dile çevrilmiştir. Din konusundaki görüşleri nedeniyle yapıtları Portekiz Hükümeti tarafından sansürlenince Kanarya Adaları’nda Lanzarote’ye yerleşen yazar, ölümüne kadar burada yaşamıştır. Şöhrete ancak ellili yaşlarında, Baltasar ile Blimunda adlı romanıyla kavuşan Saramago, 1969’dan ölene kadar Portekiz Komünist Partisi’nin bir üyesi olmuştur. Yapıtlarında mitleri, ülkesinin tarihini ve gerçeküstü imgelemi kullanan yazar, pek çok önemli ödül almış, 1998 yılında da Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olmuştur. Saramago’nun Kırmızı Kedi Yayınevi’ndeki diğer kitapları: Kabil, Bütün İsimler, İsa’ya Göre İncil, Çatıdaki Pencere, Yitik Adanın Öyküsü, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Baltasar ile Blimunda, Filin Yolculuğu, Kopyalanmış Adam, Bilinmeyen Adanın Öyküsü, Mağara, Defterler, Ölümlü Nesneler, Suların Sessizliği ve Dünyanın En Büyük Çiçeği.

MIZRAKLAR MIZRAKLAR, TÜFEKLER TÜFEKLER
Yazar: José Saramago   
Çizimler: Günter Grass
Çeviri: Işık Ergüden
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 130 Sayfa
Fiyatı: 12 TL
Yayın tarihi: 11 Ocak 2016


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template