♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Edna O'Brien Nihayet Türkçe’de : Azizler ve Günahkarlar

1960 yılında yayımlanan “The Country Girls” ile başlayan aynı adlı üçlemesiyle kadın karakterlerinin cinsel yaşamlarının açıkça tasvir edilmesi nedeniyle ülkesi İrlanda’da yasaklanan dünyaca ünlü romancı ve kısa öykücü Edna O’Brien nihayet Türkçe’de! Yazarın 2011 yılında yayımlanan ve aynı yıl “Frank O’Connor Uluslararası Kısa Öykü Ödülü”nü kazanan “Saints and Sinners” adlı kitabı “Azizler ve Günahkarlar” adıyla Kırmızı Kedi’den çıkıyor!

Yıllardır adını “ölmeden önce okunması gereken romanlar” listesindeki kitaplarıyla görüp meraklandığımız yazar, birkaç öykü dergisindeki kısa öyküleri dışında dilimize hiç çevrilmemişti. Bir ara üçlemenin ikinci romanı “Yalnız Kız”ın Oluş Yayınlarınca basıldığını sahaflarda denk gelenlerin bildiği yazar, kadınları anlatma ustası olarak biliniyor. Virginia Woolf hakkında yazdığı tiyatro oyunu “Virginia” ve James Joyce biyografileriyle de çok yönlü bir isim olan O’Brien’ın yazarın bunca yıldır hiç dilimize çevrilmeyip görmezden gelmesine olan isyanımız da nihayet bitiyor. Umarız bununla kalmaz meşhur üçlemeyle devamı gelir. Sıkı öykü takipçileri Sarnıç ve Notos Öykü dergilerindeki öykülerinden hatırlayacaktır. Okuma listenize alın derim.

Dostu Philip Roth’a göre “İngilizce yazan yaşayan en yetenekli kadın” Edna O’Brien. Taşrada büyümenin, muhafazakâr bir ortamda kadın olmanın, kentte tutunmanın ve edebiyatın zirvesine ulaşmaya çabalamanın sancılarını yaşamış, İrlanda edebiyatının en önemli kadın yazarlarından biri. “Taşra kızının” ne kadar başarılı bir yazar olabileceğini, yazmaya ilk başladığı 1962 yılından beri defalarca kanıtladı. 

Irish Pen Ödüllü Edna O’Brien, Frank O’Connor Uluslararası Kısa Öykü Ödülü’nü kazanan kitabı Azizler ve Günahkârlar’da göçmenlerin, berduşların, ayyaşların, işçilerin, savaş kurbanlarının, teröristlerin, huysuz yaşlı kadınların, küskün annelerin, kavgacı akrabaların, nemrut komşuların, aldatan kocaların, tutkulu âşıkların, İrlanda’nın, taşranın ve kentin, ümitlerin ve hayal kırıklıklarının, duyguların ve inceliklerin öykülerini anlatıyor.

“Tarzı, dinamizmi, derinliği ve anlamı açısından karşılaştırılabilecek başka bir İrlandalı yazar yok. [O’Brien] mütemadiyen kim olduğumuzun elzem kıyısında duruyor.”  
Colum McCann

“EDNA O’BRIEN, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir yazarın elinden çıkabilecek en güzel, en acıtan öyküleri yazıyor.” - Alice Munro

Dizisi : Dünya Edebiyatı 
Türü : Öykü
Özgün Adı : Saints and Sinners
Yazan : Edna O’Brien
Çeviren : İmge Tan
Sayfa : 208 
Fiyatı : 15 TL  


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template