♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Jamal Mahjoub’un “Alametler Saati” Yeniden Raflarda

Ülkemizde “Raşid'in Dürbünü” adlı romanıyla tanınan Jamal Mahjoub’un diğer önemli romanı “Alametler Saati” nihayet yeniden raflarda. Uzun süredir yeni baskısı yapılmayınca aranıp da bulunamayan kitaplardan biri olan roman yeni kapağıyla Kırmızı Kedi’den çıkıyor.

Mahjoub’un 1996’da “In the Hour of Signs” adıyla yayımlanan romanı klasik anlatımın dışına çıkarak bir rüya mantığıyla yansıyor ve Mehdi Ayaklanması’na da yerlilerin gözüyle bakarak tarihi de tersinden yazıyor. Yabancısı olduğumuz Afrika edebiyatı da kendi sesini bulmuş, kendi hikayesini anlatıyor. İlk baskısını 2006’da Yky’den yapan roman büyük ilgi görerek çok satar listelerinde de yer almıştı ama nedense tekrar baskı yapmadı. Aynı şekilde “Kayıp Enlemler” ve “Cinlerle Yolculuk” da artık bulunmayanlar arasında. Bu kadar iyi romanların neden yeni baskı yapmadığının cevabı da pazarlanmasında saklı... Yazar dilimize çevrilen ilk romanıyla birlikte üzerine yapıştırılan “ikinci Amin Maalouf” nitelendirilmesi yüzünden hak ettiği değeri bulamamıştı. Maalouf kadar sürükleyici olmadığı için “yanına bile yaklaşamaz” nitelendirmelerine kurban gitti. Umarım romanın yeniden yayımlanışı tekrar değerlendirilmesini sağlar da okurlar ön yargısız, karşılaştırmasız bir okuma ile hak ettiği değeri verir. 

İslam dünyasında düzene isyan edip halkı arkasına alan ilk liderlerden Sudanlı Mehdi’nin, sonrasındaki tüm askeri isyan hareketlerine ilham veren hikâyesine yeni bir bakış…

19. yüzyılın sonlarında, ülkeyi yöneten Mısır Hıdivi’ne ve onun İngiliz askeri danışmanı Gordon Paşa’ya karşı isyan başlatan Mehdi, “Peygamber’in rüyasında kendisine görev verdiğini” iddia ederek halkı örgütler ve kendi ordusunu kurar. Mehdi’nin adamları Hartum’da İngilizleri bozguna uğratıp Osmanlı adına Afrika’nın içlerine kadar hâkimiyet kurmuş Hıdiv’in düzenini devirir. Buna rağmen dini sözlere inanarak yola çıkan halkın, zaman geçtikçe kendi kişisel iktidarlarını gözetenler yüzünden yaşayacağı trajedilerden haberi yoktur.

Sudan kökenli İngiliz yazar Jamal Mahjoub, bugünkü Sudan’la Etiyopya’nın bir bölümünü içine alan Osmanlı İmparatorluğu’nun bu en gü̈neydeki topraklarında 1881’de başlayan Mehdi ayaklanmasını yepyeni bir bakışla, acımasız bir coğrafyada savrulan insanların gözünden anlatıyor. Bir yandan da bugün Suriye’de, Libya’da, Irak’ta, Yemen’de ve tüm İslam coğrafyasında yaşananlara ışık tutuyor. Şiirsel, hüzünlü ve vahşi bir dille.

Dizisi : Dünya Edebiyatı 
Türü : Roman
Özgün Adı : In the Hour of Signs
Yazan : Jamal Mahjoub
Çeviren : İlknur Özdemir
Sayfa : 296 
Fiyatı : 20 TL  Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template