♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Barış Efendioğlu'nun İlk Romanı “Neden Evlenmedim” Yitik Ülke’den Raflarda

“Eksper Mental ve experimental” olarak tanınan fenomen yazar Barış Efendioğlu, Yitik Ülke Yayınları'nca yayımlanan ilk romanı “Neden Evlenmedim”de okurunu hem kahkahalara boğuyor hem de aşk ve yalnızlık üzerine derin düşüncelere sürüklüyor. Yüz binlerce okura (240.000) ulaşan blogu ile, çeşitli sözlük sitelerindeki yazılarıyla ve editörlüğünü yaptığı 24 sayı yayımlanan “Söykü” isimli öykü dergisi ile hatrı sayılır bir okur kitlesine ulaşan Efendioğlu, ODTÜ Makine Mühendisliği sonrasında Almanya’da yüksek lisansını yapmış ve işi nedeniyle uzun yıllar İtalya’da yaşamış bir yazar. Mühendislik ve yazarlık dışında pek çok müzik grubunda da bass gitar çalan Efendioğlu’nun bu nedenle de özellikle İstanbul ve Ankara’da geniş bir çevresi mevcut. Şu an müzik ile olan ilişkisi Plak Koleksiyoncusu olarak devam eden Efendioğlu aynı zamanda Türkiye’nin bilinen koleksiyoncularından biri. Tüm bu birikimin bir eseri olan “Neden Evlenmedim” romanı geniş bir okur kesimine seslenen, nitelikli ve özel bir eser. 

X jenerasyonunun değer yargıları ile büyümüş bir kişinin Y kuşağına tutunamamasını “Dokunmatik telefonumuza sevgilimizden daha çok dokunur olduk” diye özetleyen Efendioğlu kitabın arka kapağında okura şöyle sesleniliyor:

“Herkes mi yalnız olur?

Ne zor işmiş bu arada kalan nesil olmak... 

Çocukken Bizimkiler izleyerek büyümüş nesiliz biz ama Nip Tuck'a da yetiştik. 
Çocukken saklambaç oynamış nesiliz ama Warcraft'a da yetiştik. 
Çocukken ev telefonu kullanmış nesiliz biz ama cep telefonuna da yetiştik. 
İnsanlarla kafelerde, barlarda tanışıp sosyalleşen nesildik biz ama Facebook'a da yetiştik. 
Ve bu bizim lanetimiz oldu. Arada kaldık. Ölene kadar bunu taşıyacağız üzerimizde. 

Bizden önceki nesil; ablalarımız, abilerimiz Bizimkiler izledi sadece. Üniversitelerini bitirdiler, evlendiler, çocuk yaptılar. Düz ama huzurlu bir hayat yaşadılar.

Bizden sonraki nesil Bizimkiler'i hiç izlemedi. Nip Tuck'la büyüdü. Aile kurmayı düşünmüyor. Stüdyo evlerinde kendileriyle barışık yaşayacaklar. Zira onlar kendilerinden iki nesil önceki değer yargılarını bilmiyorlar. Mutlular; internetleri, stüdyo evleri ve modern hayatlarıyla. 

Peki ya biz neyiz? Biz ne yapacağız?”


Neden Evlenmedim, Barış Efendioğlu, roman, Yitik Ülke Yayınları, 176 sf, Mayıs 2015, 15 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template