♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Susatanlar: Suyu Köleleştiren Kartele Karşı Bir Direniş Manifestosu!

Su, haktır; insanın ve doğada yaşayan tüm canlıların hakkıdır. Fakat çokuluslu şirketler suyun kullanım haklarını ‘satın alıp’ onu bir pazar malına dönüştürüyorlar. ‘Su pazarı’ denilen şey aslında evrensel ölçekte bir soygunun adıdır. İşte bu kitap bu soygunu gözler önüne serme, suyu kimlerin bulandırdığını ya da suyumuzu kimlerin çalarak su kıtlığı yarattığını ortaya koyma amacını taşıyor. Bunu yaparken de en büyük kapitalist lobi görevi gören BM’nin, tıpkı iklim değişiminde olduğu gibi, küresel beyin yıkama unsuru olan medya aracılığı ile bir panik havası estirerek ortaya attığı ‘su krizi’, ‘su kıtlığı’ gibi meseleleri de sorguluyor. 

Susatanlar, kapitalizmin, doğayı ve doğanın en değerli ürünü olan suyu nasıl sermaye birikimi elde etmek için kullandığını deşifre ediyor. Bugün uluslararası kartellerin, su baronlarının ‘mavi altın’ ya da 21. yüzyılın petrolü olarak gördükleri su üzerine yaptıkları ‘kirli’ yatırıma dikkat çekiyor. 

Küresel ölçekte su döngüsünü, iklim değişikliğini ve sonuçlarını, barajları, HES projelerini, totalde su meselesini ele alan bu çalışma bir uyandırma servisi niteliğinde!

“Su Krizi mi, Medeniyet Krizi mi?” sorusuyla açılan kitap, altı bölümden oluşuyor. Birinci Bölümde “Suyun Bilimselleştirilmesi” anlatılırken, ikinci bölümde “Yeryüzündeki Su Kıtlığı”nın nasıl başladığı ve tarihsel süreci anlatılıyor. “Suyun Ekonomi Politiği” başlıklı üçüncü bölüm ve “Suyu Metelaştıranlar” başlıklı dördüncü bölümün ardından “Yeryüzü Kartelinden Yeryüzü Devletine” bölümüyle hükümetlerin su politikalarına değinilen kitabın altıncı bölümüyse Türkiye’ye ayrılmış... “Su ve Demokrasi” başlığıyla da manifesto tamamlanıyor.

‘Susatanlar’ 
Teknik Özellikler
Yazar: Dilaver Demirağ
Yayınevi: Hayykitap - 239
Kategori: Acil Serisi 25
Türü: Ekoloji - Çevre
Birinci baskı: Aralık 2013
Sayfa sayısı: 248
Ebat: 15,5 x 23 cm
Fiyatı: 17 TL
ISBN: 978-605-5181-44-4
Barkod: 9786055181444


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template