♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Closed Circuit / Kapalı Devre

İngiliz Hukuk Sistemindeki üç kağıdı, terör olayı üzerinden anlatan gerilim ve aksiyon dolu “Closed Circuit”, “Kapalı Devre” adıyla 30 Ağustos’ta gösterime giriyor...

Closed Circuit gibi bir filmi çekebilmek için film çekmenin püf noktalarına ek olarak suç, adalet ve hukuk sistemini de yakından takip edilmesi gerektiği malum... Working Title yapım şirketinin sahipleri Bevan ve Fellner’a göre tüm dünyada terör olaylarından sonra özellikle İngiltere’de adelet sisteminde ciddi değişiklikler meydana gelmiş. Suç davalarındaki artış ve bu suçların incelikle işlendiğine tanık olan yapımcılar, bunların filmlere daha çok konu olması gerektiğini düşünmüşler. 

Yapımcılar, senaryo için “Dirty Pretty Things” ve “Eastern Promises” filmleriyle adını duyurmuş olan Steve Knight’la görüşmüşler ve ilk görüşme sonunda olumlu yanıt almışlar. Adalet, suç ve terörizm fikirleri üzerine bir film yapmaya odaklanan Steve Knight, İngiltere tarihindeki birçok davayı incelemeye koyulmuş. İngiltere hukuk sistemine göre “Special Advocate” adı verilen avukatlar suçluyu savunuyor ve onlar hakkında bildikleri hiçbir şeyi paylaşmıyorlar. Bu görevde bulunan avukatların pozisyonları İngiliz Hukuk Sistemi’nde büyük önem taşıyor ve adaleti dengeleyici bir konumda bulunuyorlar. Senarist Knight’a göre; avukatların bu görevleri hukuk sisteminde çok önemli ve köklü bir değişiklik, özellikle de terörizmle ilgili olan davalar için. Bu gibi davalarda dava vekili ve SA adı verilen avukatlar kesinlikle birbirleriyle konuşmuyorlar. Bu şekilde gizli olan kanıtların korunması sağlanıyor. Film, sistemde yapılan bir üçkağıdın nasıl sonuçlar doğurabileceğini gözler önüne seriyor. Senariste göre, İngiliz Hukuk Sistemi iyi bir durumda ama yapılan her yasada geçmiş ve gelecek göz önünde bulundurulmalı.

John Crowley ise yapımcıların aklında en başından beri bulunan yönetmenmiş. Yapımcı Tim Bevan’a göre John, filmlerinde beklenmedik ve gerginlik yaratabilecek sahneleri ustalıkla çekebiliyor. Türkan adlı televizyon dizisinde Türkan Saylan’ı canlandıran ve geçtiğimiz sezon eşi Memet Ali Alabora’nın yönettiği “Mi Minör” adlı tiyatro oyununda oynayan Pınar Öğün’ün de Closed Circuit’te terörist Erdogan’ın eşini canlandırıyor. Gelelim filmin konusuna...

Bir sabah Londra’da meydana gelen patlama sonrasında sadece bir terörist sağ kalmayı başarır. Terörist Farroukh Erdogan patlamanın hemen ardından yakalanır ve hapse atılır. Kendisine en ağır cezanın verilebilmesi için araştırmalar ve hazırlıklar başlamıştır. Teröristi yargılamak için, hükümetin elinde gizli bir kanıt vardır. Ancak bundan ne Erdogan ne de avukatları haberdardır.  Başsavcı bu özel dava için avukat ataması yapacaktır ve savunma avukatı Claudia Simmons’ı bu göreve uygun görür. Bu özel görev için kurallar basittir; kanıt bir kez öğrenildikten sonra Claudia’nın kimseyle görüşmesine izni verilmeyecektir. Davadan bir gün önce Farroukh Erdogan’ın avukatı ölür ve yerine devletin atamış olduğu savunma avukatı Martin Rose getirilir. Martin inatçı, çalışkan ve zeki bir avukat olarak ün salmıştır ve aynı zamanda Claudia’nın eski sevgilisidir. İki avukat eski ilişkilerini işlerinin önüne geçmemesi için gizli tutmaya söz verirler. Ancak Martin dava üzerinde çalışmaya başladıkça, Claudia’yla aralarında yakınlaşma başlayacaktır ve bu durum ikisini de tehlikeye sürükleyecektir.

Gerilim ve aksiyon dolu Closed Circuit, uluslararası bir terör olayını aydınlatmaya çalışan ekipteki eski iki sevgilinin ilişkisini ve görevlerine olan bağlılıklarını bir kez daha test ediliyor. Eric Bana, Rebecca Hall, Ciaran Hinds, Jim Broadbent, Riz Ahmed, Julia Stiles ve Anne-Marie Duff’tan oluşan kadro gayet iyi... Senariste zaten sözümüz yok, yönetmeninde “Boy A” ile gönlümüzü fethettiğini düşünürsek merak uyandıran bir kadro ile konu var karşımızda... Merakımızı gidermek için kulağımıza gelen ilk eleştiriler olumlu... Teknolojinin hayatlarımızdaki mahrumiyeti yok etmesini de düşünürsek, güncel bir konu ve fragmanda merak uyandırıcı... Dört gözle bekliyoruz...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template