♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Çocuk Gözünden Pamuk İşçilerinin Hikayesi: Toprağa Uzanan Eller

Pamuk işçilerinin hikayesini çocuk gözünden perdeye taşıyan “Toprağa Uzanan Eller”in ilk fragmanı yayınlandı.

Eda Tezcan ve Ramazan Demirli’nin yazdığı, Ömer Can’ın yönettiği filmde, Şerif Sezer, Nail Kırmızıgül, Melih Selçuk, Medya İzgi, Şefik Onatoğlu, Turgay Tanülkü, Halil Kumova, Hüseyin Akşen, Ali Can Bilen ve Zeliha Bilen yer alıyor.

Filmin konusu ise şöyle;
Toprak Çukurova'ya mevsimlik işçi olarak giden bir ailenin ortanca çocuğudur. Sekiz yaşında olmasına rağmen hiç okula gitmemiş ve nüfusu henüz çıkarılmamıştır. Ablası Zehra 15 yaşındadır ve yüklü bir başlık parası karşılığı babası tarafından dedesi yaşında bir adama sözlenmiştir. Toprak'ın küçük kardeşi Zeliha ise geçirdiği çocuk felci sonrası görme yetisini kaybetmiştir. 

Zeliha dışında herkes ırgatlık yapmakta ve buradan toplanan para yılın geri kalan kısmında geçimlerini sağlamaktadır. Zeliha hastalığından dolayı daha hiç Çukurova'ya gelmemiştir. Ancak bu sene babaannesi vefat etmiş ve aile Zeliha'yı da yanlarına almak zorunda kalmıştır. 

Toprak Zeliha'ya karşı her zaman koruyucu bir tavır takındığından ve bir nevi babalık rolü üstlendiğinden kardeşinin üzülmesine dayanamamaktadır. Çukurova'da yaşadıkları sefalet ve sıkıntıları anlamaması için gitmeden önce Zeliha'ya bir masal anlatmaya başlar. Toprak Çukurova'da ki olumsuzlukları görmeyen kardeşine farklı anlatır. 

Masal da hasta prensesi kurtarmaya çalışan aile Pamuk kralının ülkesine gitmek ve ona bir pamuk denizi yapmak zorundadır. Böylece kraldan bir dilekte bulunabilecekler ve prenses iyileşecektir. 

Bu aslında kendi yaşamlarının masalsı ve süslü bir anlatımıdır. Bir süre sonra masal öyle bir hal alır ki Toprak'da bu masala inanmaya başlar.

23 Şubat’ta Londra Türk Filmleri Festivalinde gösterime girecek olan “Toprağa Uzanan Eller”in vizyon tarihi ise henüz belirlenmedi... Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template