♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Big Sur

Beat kuşağı efsanelerinden Jack Kerouac uyarlamaları hız kesmiyor... Bu kez “Big Sur”un uyarlaması fragmanıyla görücüye çıktı...

Geçen yıl “On the Road” ve “Kill Your Darlings” ile başlayan Kerouack uyarlamaları trendinin bu yılki halkası, Michael Polish imzalı... 1999’da ilk filmi “Twin Falls Idaho” ile önemli bir çıkış yapan Polish, “Northfork” ve “The Astronaut Farmer”la bu başarısını sürdürebileceğini göstermişti. İki yıla sığdırdığı son üç filminde farklı isimler kullanan yönetmen “For Lovers Only” ile 2010 yılının kıymeti yeterince bilinmeyen filmlerinden birine imza atmıştı. Bu kez önemli bir eseri sinemaya uyarlamış. Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini yapacak olan “Big Sur”, Kerouac’ın California’daki yaşamına odaklanıyor... Yazar Jean-Marc Barr, aşık olduğu Billie’yi Kate Bosworth ve Neal Cassidy’i Josh Lucas canlandırıyorlar. 

Çetin ceviz bir ortam, alkolle mücadele derken, zihinsel ve fiziksel bozuluşunu Big Sur’daki üç kısa ziyarette bulunup dinlenmeye çalışarak atlatmak isteyecek... Oyuncu kadrosu ve yönetmenden yana herhangi bir sıkıntı yok... Fragmandan görünen Polish’in fazlaca Terence Malick filmi izlediği, ama ne olursa olsun karşı konulamayacak beat kuşağı öyküsü varsa serde merak etmemek mümkün değil elbette... En önemli soru da tam bu anda ortaya çıkıyor, ne zaman nasıl izleriz... Henüz hiçbir ülkede vizyon fırsatı elde edemeyen “Big Sur”, Sundance’te yakalayabileceği başarı sonrasında dağıtım şansı bulacak muhtemelen... Bizde vizyona girmesini hayal bile etmiyorum ama en azından festivallerde kendine yer edinmesini bekliyorum... O da olmazsa, korsanın ellerine düşeceğiz gibi...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template