♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İran Film Haftası 10-15 Ekim'de Tarık Zafer Tunaya'da

İran İslâm Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile merkezi İstanbul’da olan Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği tarafından 10-15 Ekim 2011 tarihlerinde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde “İran Film Haftası” düzenleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşen etkinliğin açılışı, 10 Ekim Pazartesi günü saat: 18.00’de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde yapılacak. Film Haftasının açılışına İran’dan milletvekili Bijen Nobaveh, yönetmen Muhammed-Hadi Kerimi, oyuncu Mustafa Zamani ve Kültür Bakanlığı yöneticisi Macitaba Carideh katılıyor.

Açılış Filmi

Haftanın açılış filmi olarak, Muhammed-Hadi Kerimi’nin senaryosunu yazıp yönettiği, 2009 yılı yapımı “Bu Gece Mehtap Gecesi” adlı film gösterilecek. Yönetmenin ikinci yönetmenlik çalışması olan filmde, kuşaklar arasındaki çatışma ve farklılıkları, nihayetinde insanlığın devamı için her neslin gelecek nesillere bırakacağı değerler konu ediliyor.

Peyam ve Seher, evlilik hayatlarının başlarında onlara acı veren ortak bir kaderi paylaşırlar. Peyam kanser hastalağına yakalanır. Durum gerçekten umutsuz olsa da, Seher eşiyle Şuştar’a giderken, tedavi konusunda onu ikna etmeye çalışır. Diğer yandan iki genç insan, seyahat sırasında hayata dair yeni tasavvurlar öğrenmeye ve küçük hazineler keşfetmeye başlar...

Mustafa Afşar, Danyal Ebadi, Mehveş Afşarpenah ve Araş Tac gibi günümüz İran sinemasının oyuncularının başrollerde yer aldığı filmin yönetmeni M. Hadi Kerimi, film haftasının açılışına konuk olarak katılacak.

Diğer Filmler

15 Ekim Cumartesi gününe kadar devam edecek etkinlikte, “Cehennem Berzâh Cennet”, “Yusuf Peygamber”, “Postacı Kapıyı Üç Kez Çalmaz”, “Kenan”, “Şeytanın Günü”, “Gizli Duygu”, “Kayıp Gerçek”, “Cennet Durağı” ve “Âl” adlı filmler gösterilecek.

Tüm filmler 14.00, 16.30 ve 19.00 saatlerinde Türkçe altyazılı ve ücretsiz gösterilecek.

Günümüz İran Sineması Paneli

Hafta kapsamında 11 Ekim 2011 Salı günü saat: 16.00’da aynı merkezde sinema eleştirmeni İhsan Kabil’in moderatörlüğünde konuk yönetmen Muhammed-Hadi Kerimi, oyuncu Mustafa Zamani ile Türkiye’den Faysal Soysal’ın konuşmacı olarak katılacakları “Günümüz İran Sineması” konulu toplantı düzenlenecek.

Yer: Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
        Şahkulu Mah. İstiklâl Cad. Şahkulu Bostanı Sk. No: 2 Tünel Beyoğlu
        Tel: (212) 293 12 70

http://www.uksd.org.tr/

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template