♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Yürüdük, Yine Yürürüz...Bir delinin kuyuya taş atması her zaman aynı kapıya çıkmıyor... Facebook'tan Hayvansever bir delinin kuyuya attığı taş büyüdü, 19 ilde eş zamanlı eyleme dönüştü. Birbirini tanımayan bir sürü insanın ortak paydada karşılıksız sevgi besledikleri candostları için yaptığı yürüyüşün amacı da hayvanlara verilen zararın kabahat olmaktan çıkıp suç halini almasıydı ki, bu konuda oluşumun duyurusu da şöyleydi..."22 Mayıs 2011 Pazar günü saat 14:00'de Türkiye genelinde 19 ilde eş zamanlı olarak düzenleyeceğimiz etkinliğimizin amacı; ülkemizde 2004 yılında kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun iyileştirilmesi ve akabinde en hızlı biçimde ilgili her mecrada; yerel idareler, özel idareler ve devlet kademelerinde tam anlamıyla yürürlüğe girmesini sağlamaktır.


Araştırmalar göstermektedir ki, hayvana şiddet ve insana şiddet arasında çok önemli bir bağ bulunmaktadır. Cinsel suçluların ve seri katillerin birçoğunun geçmiş yaşantılarında hayvanlara yönelik suç işledikleri belgelerle açıklanmıştır. Bu durum hassasiyetle ele alınıp yasanın yeniden düzenlenmediği ve TCK kapsamına alınmadığı takdirde, bu canilerin ilk fırsatta bize, sevdiklerimize ve çocuklarımıza yöneleceği çok açıktır. Dolayısıyla hayvanlarla ilgili suçların kabahat kapsamından çıkarılarak suç kapsamına alınması, 5199'un TCK'ya dahil edilmesi ve suçlulara idari para cezası yerine caydırıcı hapis cezaları verilmesi zorunlu bir ihtiyaç halini almıştır.

Bizler herhangi bir dernek, vakıf ya da kuruluşa bağlı olmaksızın, bağımsız hayvan hakları savunucuları olarak hayvanseverlerle hayvan sevmeyenlerin ortak paydalarda buluşturulmalarını ve tüm canlı formlarının yaşam hakkına saygı duyulmasını istiyoruz."
Bağımsız Hayvan Hakları Savunucuları

Bu çağrıya Mersin'de uyan yaklaşık 100 kişi olarak dün Hilton önünden, Barış Meydanına kadar yürüdük. Yürüyüş sırasında iki caretta caretta'nın kıyıya vuran ölüleri bizi üzsede, aynı sonun diğer hayvanların başına gelmemesi adına daha bir coşkulu devam edip, ortak açıklamanın seslendirilmesinin ardından etkinliğimizi bizce başarılı bir şekilde sona erdirdik. Sonrasında yaptığımız değerlendirme toplantısında ortaya çıkan sorunların üzerine gitmeye de devam edeceğiz... Yürüdük, yine yürürüz...


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template