♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Merve Köken’in kaleminden Türk epigrafisi, duvar yazıları ve anıtlarıyla "Türk Sanatı"


Kayıp Kitaplar Kütüphanesi dizisine verdiği emek ve “Türk Mitolojisi” kitabıyla tanıdığımız Merve Köken yine meraklandıran kitapla okur karşısında. “Türk Sanatı”nı da aynı ilgiyle okuyacağız diyerek dikkat çekip pası bültene atıyorum.

Orta Asya Türk toplumu, en eski, en köklü uygarlıklardan biri… Peki yaşadığımız toplumun kültürüne dair her şeyi biliyor muyuz? İslamiyet öncesi Türk toplumunda, bu topraklarda neler oluyordu? Sanat; bir toplumun kültürüne, yaşayışına, refahına dair çok fazla ipucu içerir, o sanatı doğru okumasını bilenlere… Atalarımızın duygu ve düşüncelerini öğrenmeye hazır mısınız? Araştırmacı, edebiyatçı ve sanat tarihçisi Merve Köken’in çok yalın bir dille kaleme aldığı Türk Sanatı Karakarga Yayınları’ndan çıktı!

Arka Kapak Yazısı:
Türk Sanatı, Orta Asya bozkırlarında yaşamını sürdüren Türklerin doğayla, Şamanizm’le, göçebe kültürleriyle, savaşçı yapılarıyla, Gök Tanrı diniyle paralel hayatlarının bir yansımasıdır.

Avrasya Hayvan Üslubu nasıl oluştu?
Kurganlardan neler çıkarıldı?
Türk heykel sanatının ilk örnekleri hangileriydi?
Türklüğü tüm dünyaya tanıtan Türk epigrafisi, duvar yazıları ve anıtlarıyla günümüz modern Türk sanatının ilk tohumları Orta Asya’da nasıl atıldı?

Türk Sanatı / Merve Köken
Eser Alt Başlığı: Gök Tengri’den Gök Kubbeye 
Türü: Araştırma
Yayınevi: Kara Karga Yayınları
112 Sayfa
110 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template