♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Edebiyata öyküleriyle merhaba diyen Işıl Aydın, ilk romanı “En Uzun Yol” ile Kafka Kitap’ta!


“Cemal ve Soysuzluk” adlı öykü toplamıyla tanıdığımız Işıl Aydın, ilk romanı ile selamlıyor okurunu. Sekiz öykülük toplam ilk kitap için fazlasıyla iyiydi. Sesini bulmuş bir kalemle tanıştırmıştı bizi. Güçlü anlatımı, sürükleyiciliği , insan-doğa ilişkisine yaptığı vurgular ve fantastik öğeleriyle 2020’ye not düştüğüm kitaplardandı. Yeri gelmişken tavsiye de edeyim. Bu kez romanla gelmesine sevindim. Merak ve heyecanla bekliyoruz o halde diyerek pası bültene atıyorum.

Editörlüğünü Mahir Ünsal Eriş’in yaptığı “En Uzun Yol”, bir arayışın öyküsü. Yazarın gözünü budaktan sakınmadan kurduğu bu usta işi dünyanın her bir katmanından farklı tatlar alınacağı da aşikâr. Okurla beraber çıkılan bu yolculukta ağaçların gölgeleri, kırık faylar, mavi şehirler, sınırlar, bu yakalar, karşı yakalar okura eşlik ediyor. Şehirlerin içinden geçen karakterlerse izledikleri yolun ne heyecan verici olduğunu henüz kitabın başlarındayken açık ediyor.  

“Bu dünyaya ayrılmaya mı geldik? Bu dünyaya ayrılıp da mı geldik? Ana babalar kendi ana babalarından doğamadan mı bizim ana babalarımız oldular? Sahi bu dünyada kim kimdik? Sınır neredeydi? Ben nerede bitiyordum da öteki başlıyordu? Fay bu yüzden mi vardı? Mevsimler neden böyle çabuk dönmüş ve yine yaz gelmişti? Yoksa en uzun yol yaz mıydı?”

Hayatları altüst eden yıkıcı bir sarsıntının ardından seyri değişen çocukluk, bambaşka bir şehirde büyümeye doğru yeniden kuruluyor. Kabuk değiştiren hayatın içinde yeşeren dostluk önce bir kayıp, sonraysa uzun bir yolculuğa, bitimsiz bir arayışa dönüşüyor. Gerçek, ağaçların sesi, denizin kokusu, şehirlerin ve yolların büyüsü, kardeşlik ve dostluğun emniyeti arasından kendine yol açıyor.

Edebiyatın perdesini öyküleriyle aralayan Işıl Aydın, ilk romanı En Uzun Yol’da kulağını yere dayayıp yeryüzünün nabzını dinliyor, ağaçların gölgelerini tarayarak uzun yollara düşüyor, uzaktan mavi görünen şehrin içine kendi rengini katıyor. En Uzun Yol, bir arayışın öyküsü ve Aydın, gözünü budaktan sakınmadan, usta işi bu ilk romanla perdenin üzerine hiç kapanmayacağının teminatını veriyor.

Işıl Aydın, 1983’te Yalova’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra dünyanın farklı coğrafyalarında, birçok ülkede yaşadı. İngilizce ve İspanyolcadan kitap çevirileri yaptı. 2020 yılında Cemal ve Soysuzluk adlı ilk öykü kitabı yayımlandı.

En Uzun Yol / Işıl Aydın
Yayınevi: Kafka Kitap
Sayfa Sayısı:99
Fiyatı:110 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template