♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Mehmet Bilal Dede’nin yeni romanı “Unutmadan” raflarda!


Kasım ayının en güzel haberlerinden biri İthaki yayınları’ndan geldi. Sevdiğimiz kalemlerden Mehmet Bilal Dede’nin yeni romanı “Unutmadan” 23 Kasım’da raflarda yerini alıyor. Hak ettiği kadar okunmayan kalemlerden biri olan Dede, nihayet yaygın dağıtıma sahip büyük bir marka ile daha çok okura da kavuşmuş olacak. Evet, tüm yayınevleri gözümüzün nuru ama kabul edelim bağımsız markalardan çıkan kitaplar okurun ısrarına kalıyor daha çok. “Unutmadan”ın çıkış haberine en çok sevinenlerin yazarlar olması da bu durumu doğrulayan örneklerden. Notabene yıllarından sonra İthaki ile yeni bir okur kitlesine ulaşılacağı muhakkak. İlk kez okuyanlar için de geriye dönük keyifli bir keşif olacak. Beş roman ve bir öykü kitabıyla okuma hazzı onları karşılayabilir. Neyse lafı daha fazla uzatmadan pası bültene atıyor ve kitabı sepetinize ekleyin diyorum.

“Üçüncü Tekil Şahıs”, “Adresinde Bulunamadı”, “Üvey”, “Béla / Osmanlı’da Bir Vampir” ve “Günah / Osmanlı’da Bir Vampir” adlı eserleriyle tanınan Mehmet Bilal Dede, yeni romanı “Unutmadan”da ülkenin karanlık günlerinde hayatları kesişen ve aynı karanlığın ayrı düşürdüğü iki “yoldaş”ın, Fırat ve Yılmaz’ın kırk yılı aşan ezberdışı yolculuğunu içten bir dille anlatıyor.

Unutmadan söylenmeye, unutmadan yazılmaya mahkûm bir hikâye... 

“(...) Bak, ben bu hikâye hüzün ve kasvet dolu olsun istememiştim, ben sadece aşka hazırlıksız yakalanan bir delikanlıdan söz etmek, onun bir kıza, bir başka kızın da ona âşık oluşunun hikâyesini anlatmak istemiştim. Fakat akşam karanlığında anlatılan hikâyelerin hepsi yollarını şaşırıp hüznün sessiz patikasına girerler…” İthaki Yayınları’ndan çıkan, 200 sayfalık roman, açılış merhabasını Stefan Zweig’in “Alacakaranlık Hikâyesi” adlı kitabının yedinci hikâyesi olan “Karmaşık Duygular”ından bu alıntıyla veriyor ve dört mevsimden “ilkbahar”la kendi hikâyesine başlıyor…

“Meydanlar, kalabalıklar ve çalınan gençlik. Köprüden denize salınan oltalar ve izi sürülen geçmiş. Karanlık duvarlar, yırtık afişler. Biranın içinde oynaşarak tek tek kaybolan baloncuklar. Beyaz mendil, siyah tabanca. Sokak lambası, asfalta vuran zayıf ışık, iki bedenin birleşip ayrılan gölgeleri. Zihinsel tutku ve aklın dehlizleri. Ve eller... Uzanan, değemeyen, titreyen eller. Cıs! 

Duran zaman, duran eller, sessizlik ve kalp atışı, sessizlik ve kalp atışı...”

Mehmet Bilal Dede 15 Mayıs 1962 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Stuttgart Üniversitesi’nde Almanca ve Politika dersleri aldı. 1980’li yıllarda ilk öyküleri yayımlanmaya başladı. Çeşitli dergilerde muhabirlik, düzeltmenlik ve sayfa sekreterliği yaptı, uzun yıllar reklam yazarı ve yaratıcı yönetmen olarak çalıştı, dizi senaryoları yazdı. İlk oyunu Bahane 2019 yılında sahnelendi. Çeşitli basın yayın organları ve internet ortamlarında edebiyat, sinema ve müzik üstüne yazılar yayınlıyor, şarkı sözleri yazıyor.

Kitapları:
Üçüncü Tekil Şahıs (Roman, 2003)
Adresinde Bulunamadı (Roman, 2005)
Türk Hafif Yazıları (Deneme, internet kitabı, 2007)
Üvey (Öykü, 2010) 
Béla / Osmanlı’da Bir Vampir (Roman, 2013)
Günah / Osmanlı’da Bir Vampir (Roman, 2018)
Merhum Nasıl Bilirdi (Roman, 2020)

Yer aldığı seçkiler:
“The Stepson” (Istanbul Noir, Akashic Books, 2008)
“The Stepson” (Istanbul, city-pick, Oxygen Books, 2013) 
“Bağımlı” (Kadınlar Arasında - Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle, 
Metis, 2014)
“Form” (Erkekler, Ayşe Akaltun, NotaBene, 2015)
“Kiralık Oda” (Erkekler Yalnızlıklar - Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle, 
Metis, 2021

Unutmadan / Mehmet Bilal Dede
İthaki Yayınları, Kasım 2023
200 Sayfa
125 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template