♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Fırat İlim’den Freud’u yeni ve şaşırtıcı yönleriyle görme ve psikanalizi en yalın haliyle anlama daveti: Düş Uykunun Bekçisidir


Destek Yayınları’nın psikoloji dizisi Fırat İlim’in Sigmund Freud’u ve psikanalizi anlamaya dair çalışması “Düş Uykunun Bekçisidir - Sigmund Freud” ile devam ediyor. Dizinin tüm kitapları ilginize mazhar diyerek pası bültene atıyorum.

Sigmund Freud, insanlık tarihinde büyük etkiler bırakmış bir entelektüeldir. Histeri konusundaki ilerici fikirleri, aile içi cinsel istismar konusundaki cesur iddiaları ve yine din, ahlak ve vicdan konularındaki düşünceleri kesinlikle tabu yıkıcı düşüncelerdir. Doç.Dr. Fırat İlim, Freud’u yeni ve şaşırtıcı yönleriyle görmeye ve psikanalizi en yalın haliyle anlamaya davet ediyor.

“Sinir hastalıklarındaki artışın uygarlığın ürünü olduğu şeklindeki iddia en azından yarı gerçektir.” – Sigmund Freud, Ruhçözümlemesinin Bilimsel İlişki İddiaları

Fırat İlim’in kaleme aldığı “Düş Uykunun Bekçisidir-Sigmund Freud” Destek Yayınları’ndan çıktı. 

Arka Kapak Yazısı:
“TIPKI FİZİKSEL OLAN GİBİ RUHSAL OLANIN DA GERÇEKTE BİZE GÖRÜNDÜĞÜ ŞEKİLDE OLMASI GEREKMEZ.”

Psikanalizin kurucusu ve bilinçdışının kâşifi Sigmund Freud, insanlık tarihinin gördüğü en etkili entelektüellerden biridir. Bir hekim olarak başlayan kariyeri din, ritüel, mit, masal, düş ve sanat gibi alanlara uzanır. Onun eseri olan psikanaliz, birbirinden alabildiğine farklı görünen bu alanları birbirine bağlayan bir kuramdır.

Sigmund Freud bir taraftan insanın zihin yapısını açıklamayı, diğer taraftan insan uygarlıklarını masum ve gizemli gösteren büyüyü dağıtmayı dener. İnsan zihninin kendisi hakkında yanılabildiğini bize öğreten psikanalizin ortaya çıkışından beri, artık herkes biraz hasta, her bakış açısı biraz şüphelidir, en başta da uygarlıklar.

Sigmund Freud’un kendi çocukluk anıları ve düşleri psikanalizin ilk malzemeleriydi. Bu yüzden psikanalizi anlamanın yolu, onun zor ve sancılı yaşamını incelemekten geçer. Bu kitap sizi, Freud’u yeni ve şaşırtıcı yönleriyle görmeye ve psikanalizi en yalın haliyle anlamaya davet ediyor.

Düş Uykunun Bekçisidir - Sigmund Freud / Fırat İlim
Destek Yayınları
Türü: Psikoloji
Sayfa Sayısı: 192
Fiyatı: 100 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template