♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Susan Sontag'dan şiddetin görsel temsili üzerine çarpıcı bir sorgulama: Başkalarının Acısına Bakmak


Susan Sontag’ın nefis kitabı “Başkalarının Acısına Bakmak” Can Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Başkalarının Acısına Bakmak, şiddetin görsel temsilinin, savaş görüntülerinin, ekran aracılığıyla sıradanlaşmasını, bunun çağdaş toplum üzerindeki etkilerini ve tehlikelerini soruşturuyor. İçinden geçtiğimiz günlerde daha fazla okunması, üzerine düşünülmesi gereken başucu kitaplarından biri. Okumayan varsa lütfen en azından kurcalayın, fikir edinin diyor ve pası bültene atıyorum.

Başka bir ülkede meydana gelen felaketlerin seyircisi olmak, gazeteciler diye bilinen profesyonel, uzman turistlerin bir buçuk asrı aşkın sürelik maceralarında gittikçe katlanan birikimleriyle doğrudan ilintili olan, esaslı bir modern deneyimdir. Öyle ki, artık savaşlar hepimizin oturma odalarında sükûnet içinde seyredilip dinlenen görüntü ve seslere dönüşmüş durumdadır.

Modern hayatın temel özelliklerinden biri, dünyanın dört bir köşesinde yaşanan dehşeti uzaktan, fotoğraf aracılığıyla izleyebilmek için sayısız imkân sunmasıdır. Peki, dünyayı görme biçimimizin temel parçalarından birini oluşturan fotoğraf, bakanın gerçeklik algısını aşındırır mı? Bizden uzaktaki insanların acılarıyla hakiki bir bağ kurabilir miyiz?

Günümüzde bir klasik haline gelen Fotoğraf Üzerine kitabından yirmi yıldan fazla bir süre sonra yayımlanan Başkalarının Acısına Bakmak, görüntülerin kullanım biçimlerinin yanı sıra, şiddetin görsel temsilinin, savaş görüntülerinin ekran aracılığıyla sıradanlaşmasını, bunun çağdaş toplum üzerindeki etkilerini ve tehlikelerini soruşturuyor.

"Başkalarının Acısına Bakmak, insanı dünyayı olduğu gibi görmeye, onun temsil edilme biçimleri üzerine kafa yormaya, hatta onu değiştirmeye yönelik bir şeyler yapmaya teşvik ediyor." The New York Times Magazine

#amerikanedebiyatı #fotoğraf #savaş #şiddet #gerçeklik #televizyon #kültkitaplar
 
Başkalarının Acısına Bakmak / Susan Sontag
Çeviri: Osman Akınhay
Yayınevi: Can Yayınları
Dizi: Modern
Tür: Deneme
Sayfa Sayısı: 136
Fiyatı: 98,00 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template