♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

David Quammen’den canlı yaşamının derin tarihi : Kördüğüm Evrim Ağacı


İnsan birey nedir? Bizler neyiz? Bu keşifler insanın kimliğine, bireyselliğine ve tarihine dair ne gibi etkiler taşıyor? Canlılar arası evrimsel bağlantıların atalarından kalma doğası ve her bir organizmanın iç içe geçme derecesine ışık tutan “Kördüğüm Evrim Ağacı” biyolojideki en büyük hikâyelerden birini ele alıyor. 

Canlı organizmalarda bulunan protein moleküllerindeki çeşitliliğe bakarak yaşamın derin tarihini okuyabilir miyiz? 

David Quammen, moleküler filogenetikteki son keşiflerin evrim anlayışımızı ve yaşamı nasıl değiştirebildiğini, insan sağlığı ve insan doğası için ne tür çıkarımları olabileceğini bilim tarihinde iz bırakan araştırmacıların yaşamları üzerinden anlatıyor: arkeleri keşfeden Carl Woese, endosimbiyotik teorinin mimarı Lynn Margulis, yatay gen transferinin şaşırtıcı sonuçlarını ortaya koyan Tsutomu Watanabe ve diğerleri... 

DAVID QUAMMEN, 1948'de Ohio'da doğdu. Yale ve Oxford üniversitelerinde eğitim aldı. Outside, National Geographic, The New York Times Book Review, The New Yorker, Harper's, The Atlantic gibi dergilerde bilim, doğa ve seyahat yazıları yazan Quammen'in 15 kitabı arasında The Song of the Dodo (Dodo'nun Şarkısı), The Reluctant Mr. Darwin (Bay Darwin'in Tereddüdü) ve Spillover (Taşma) bulunuyor.

Kördüğüm Evrim Ağacı / David Quammen
Çeviri: Akın Emre Pilgir
Tür: Evrim/ Genetik
Sayfa sayısı: 568
Fiyat: 50,00 TL     
 

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template