♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Finans tarihinin kökenleri : Paranın İcadı


İmparatorlar, kilise liderleri ve finans dünyasının iplerini ellerinde bulunduran zengin ailelerin yanı sıra tarih kitaplarında pek rastlanmayan renkli kişiliklerin boy gösterdiği ve ilginç anekdotların yer aldığı Paranın İcadı, doyurucu ve keyifli bir okuma serüveni vaat ediyor.
 
Alessandro Marzo Magno, okurları günümüz finans sisteminin kökenlerine doğru, paranın kalbinin attığı Ortaçağ ve Rönesans İtalya’sını odağına alarak bir keşif gezisine çıkarıyor: Tüccar ve zanaatkârların tarih sahnesinde belirmesiyle gerçekleşen değişim; madenî paranın ticari bir mala dönüşmesiyle tüccarın bankere evrilişi; darphanelerin, bankaların, sigorta ve kredi kuruluşlarının, kalpazanlığın ve tefeciliğin serüveni; yükselişler ve iflaslar; iflasların beraberinde getirdiği kamu bankacılığıyla devletin bankere, bankanın ise devlete dönüşüm süreci gibi finans evrenine dair temel izlekler...

ALESSANDRO MARZO MAGNO, 1962’de Venedik’te doğdu. Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi’nin Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra gazeteciliğe başladı. Diario, Lin-kiesta, Focus Storia, Il Sole 24 ORE gibi dergilerde çalıştı. Yugoslavya Savaşları sırasında savaş muhabirliği yaptı, 2001’de bu savaşı ele alan La guerra dei dieci anni. Jugoslavia 1991-2001 [On Yıllık Savaş: Yugoslavya 1991-2001] kitabını yayına hazırladı. Milano Devlet Üniversitesi’nde ve Ljubljana Üniversitesi’nde yemeğin tarihi, yemek ve savaş konulu semi-nerler verdi. 2008’den itibaren tarih yazarlığına ağırlık veren Marzo Magno on beşin üzerinde kitap yayımladı.
 
Paranın İcadı / Alessandro Marzo Magno
Çeviri: İ. Utku Kavasoğlu
Tür: Tarih/Ekonomi
Sayfa sayısı: 304
Fiyat: 35,50 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template