♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Pi’si Pi’sine : Matematik, gerçek hayatta gerçekten de işimize yarıyor!


Bir köprü neden durduk yere yalpalar? Milyarlarca dolar nasıl buhar olup uçar? 1990’ların hit parçası “I’ve Got The Power” dinleyerek dans edenler bir binayı nasıl beşik gibi sallayabilir? Cevabı matematikte. Daha doğrusu, gerçek hayatta hesaplar tutmadığında yaşananlarda.

Modern dünyamız matematik üstüne kurulu: bilgisayar programları, finans, mühendislik… Ve rakamların dünyası genellikle perde arkasında sessiz sedasız işliyor… gün gelip de işlemez olana kadar. Matematik “insanlarla iyi geçinmiyor” olabilir ama onu becerikli bir dost olarak görmediğimiz takdirde işimiz zor. Pi’si Pi’sine, bize matematikle iyi geçinerek gizli tuzaklarından nasıl ders çıkarabileceğimizi gösteriyor. Üstelik içinde çok sayıda bulmaca, bilmece, kod şakaları ve geometrik çorap var.
 
“Matt Parker harika bir iş çıkarmış… Anlattığı hikâyeler müthiş.” Marcus Berkmann, The Daily Mail
 
“Parker her hikâyesinde güldürüyor… çok eğlenceli.” The Guardian
 
“Uğruna ölünen sayılar. Tam puan.” Simon Griffith, The Mail on Sunday
 
“Tarihte ve günümüzde yapılmış sayısal hatalara dair eğlenceli ve bir o kadar şaşırtıcı bir macera.”
The Big Issue
 
“Matematiği eğlenceli hale getiren sürpriz bir çoksatar.” The Sunday Times Magazine

MATT PARKER, Things to Make and Do in the Fourth Dimension (Dördüncü Boyutta Yapılacak Şeyler) kitabının yazarı ve yüz milyondan fazla kişi tarafından seyredilmiş bir YouTube kanalı da bulunan bir komedyendir. The Guardian’da matematik hakkında yazıları yayımlanan Matt Parker, Science Channel’da Outrageous Acts of Science adlı programın sunuculuğunu yapmakta ve More or Less, The Infinite Monkey Cage ve QI gibi BBC programlarına sık sık konuk olmaktadır.

Pi’si Pi’sine / Matt Parker
Çevirmen: Alain Matalon 
Tür: Mizah
Sayfa sayısı: 296
Fiyat: 39,00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template