♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Kısa Klasiklerde Bu Ay: Öylesine Bir Hikâye, Nasıl Ölünür


Can Yayınları “Kısa Klasikler” dizisine bu ay iki kitapla devam ediyor. Türün ustası Anton Çehov’un olgunluk çağı yapıtlarından “Öylesine Bir Hikâye” ve Émile Zola’dan ölüme dair beş öykü “Nasıl Ölünür” dizinin yeni kitapları olarak raflarda…


Öylesine Bir Hikâye / Anton Çehov
Kendisini çevresinden hatta hayattan soyutlamış bir adamın öyküsü.

Öylesine Bir Hikâye, yaşlı ve güçten düşmüş biri olduğunu düşünen tıp profesörü Nikolay Stepanoviç’le artık hayatta olmayan bir dostunun ona emanet ettiği manevi kızının, Katya’nın hikâyesi. Huysuz karısı, gönlünü bir sahtekâra kaptırdığını düşündüğü kızı ve ekonomik sorunları nedeniyle aile hayatında da mutsuz olan bu başarılı akademisyenin kaleminden okuduğumuz bir günlüğün parçası aslında. 19. yüzyıl Moskova’sının sanat çevresinde bir türlü tutunamayan genç oyuncu Katya’nın ve artık ölümün pusuda beklediğini düşünen profesörün, umudunu yitirmiş bu iki insanın yaşamın yüzeysel gerçeklerinin ötesine geçen öyküsü, türün ustası Çehov’un olgunluk çağı yapıtlarından biri.

#kısaklasikler #rusklasikleri #yaşam #umutsuzluk #mutlulukarayışı #hayalkırıklığı

ANTON ÇEHOV, 1860 yılında, Taganrog’da, bir bakkalın oğlu olarak dünyaya geldi. Ortaöğrenimini aynı taşra ilinde tamamladı ve ailesine maddi destek sağlamak için mizah dergilerinde öyküler yayımlattı. 1879’da Moskova Tıp Fakültesi’ne girdi. 1884’te çeşitli hastanelerde görev almaya başladı ve Bukalemun başlıklı ilk öykü kitabı aynı yıl yayımlandı. Bu dönemde birer perdelik kısa oyunlar da yazdı ve İvanov (1887) adlı oyunuyla dram tekniği alanında Rus tiyatrosuna büyük yenilikler getirdi. Bozkır (1888) başlıklı uzun öyküsüyle büyük bir yazar olarak tanındı ve öykünün Rusya’da yazınsal bir tür olarak yerleşmesini sağladı. Hastalığına rağmen, Duçetka (1899), Köpekli Kadın ve Gelin (1899) gibi ünlü yapıtlarını bu dönemde kaleme aldı. Vanya Dayı (1897), Üç Kız Kardeş (1900), Vişne Bahçesi (1903) gibi büyük oyunlarını hayatının son yıllarında yarattı. 1904 yılında, eşi ve ünlü tiyatro oyuncusu Olga Knipper’le gittiği Badanweiler’de ölen Çehov, çarlık dönemindeki siyasi çıkmazları, basit insan yaşantılarını büyüteç altına almaktaki ustalığı, Tolstoy’u hayran bırakan yalın ve ölçülü biçemi, gelenekselliği aşan anlatım biçimiyle dünya edebiyatının ustaları arasına katıldı.

Çevirmen: Nihal Yalaza Taluy
Kapak illüstrasyonu: Dilruba Karalp
Dizi: Kısa Klasikler
Tür: Öykü
Sayfa sayısı: 80
Fiyat: 8,00 TL     Nasıl Ölünür / Émile Zola
Ölüm gerçek, ölüm döşeği tabu, cenaze ortak, yas bireysel… Peki ölüm herkesi eşitler mi?

Romanlarından tanıdığımız Émile Zola’dan toplumsal ve ekonomik koşulların ölümü nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seren çarpıcı beş öykü. Aristokrat, burjuva, esnaf, köylü ve işçi ailelerinin bu süreci nasıl yaşadıklarını olanca sadeliğiyle ve toplumsal çerçeveden kopmadan sergileyen beş tablo.

#kısaklasikler #fransızklasikleri #aile #ölüm #cenaze #tabu #yas

ÉMILE ZOLA, 1840’ta Paris’te doğdu. Çeşitli dergilere makaleler verdi, öyküler yazdı. Kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı, çirkinliklerin açıkça anlatıldığı ilk romanı La Confession de Claude (Claud’un İtirafları), yalnızca halkın dikkatini çekmekle kalmadı, polisin ve Hachette’in tepkisiyle karşılaştı. Bunun üzerine yayınevinden ayrılarak serbest gazetecilikle geçinmeye başladı. 1867’de Thérèse Raquin’i yayımladıktan sonra, Balzac’ın İnsanlık Komedyası’na benzer bir dizi roman yazmayı kararlaştırdı. Bu diziden 1877’de çıkan Meyhane, Zola’nın en çok satan yazarlar arasına girmesini sağladı. Dizinin en ünlü romanları ise, Nana ile Germinal oldu. Edebiyatta doğalcılığın kurucusu olarak kabul edilen Zola, 1902’de evinde karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü.

Çevirmen: Aysel Bora
Kapak illüstrasyonu: Tuğçe Barka
Dizi: Kısa Klasikler
Tür: Öykü
Sayfa sayısı: 48
Fiyat: 8,00 TL     


Kısa Klasikler dizisinin diğer kitapları:
Alexis de Tocqueville: Demokratik Zorbalık;  Henry David Thoreau: Yürümek; Lev Tolstoy: Polikuşka; Gustave Flaubert: Saf Bir Yürek; Platon: Kriton ya da Görev Üstüne; John Stuart Mill: Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine; Anton Çehov: Altıncı Koğuş; Herman Melville: Kâtip Bartleby.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template