♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Neslihan Önderoğlu’ndan Yeni Roman : Yeryüzü Yorgunları

Türk edebiyatının yaşayan en iyi öykücülerinden Neslihan Önderoğlu’nun yeni romanı bugün raflarda. “Yeryüzü Yorgunları” Can Yayınları etiketiyle okurla buluşuyor. Alakarga, Notos, ON8 derken nihayet yazar kalemine yakışan bir yayınevine geçiş yapmış. Şüphesiz, okurlar için daha görünür olacak ve daha çok insana ulaşacak, yeni okurlar kazanacak. Önderoğlu’nu ilk kez duyanlara üç öykü kitabını ve “Ay Dolandı”yı tavsiye etmeden geçmeyeyim. Ve elbette “Yeryüzü Yorgunları”nı da…

Kaybettiklerimizi, ancak kendimiz de kaybolarak mı buluyoruz?

Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi Neslihan Önderoğlu, aşkı, şiddeti, evlilik kurumunu ve doğadan kopuşu sorguladığı romanına bu adı vermekle hem kahramanlarına hem de insanlığın kutsal metinlerin yazılışından bu yana bir türlü çözemediği ve “yorgun” düştüğü sorunlarına vurgu yapıyor. İlişkilerimiz bize hep çalışmadığımız yerden sorar. Sonunda kendimizi yaralı ve hiç tükenmeyecek bir değişiklik özlemi içinde buluruz. 

“Hiç içeride kaldığın oldu mu anne? Ama öyle ara sıra değil. Yani içeride doğmak ve orada yaşamaya devam etmek gibi. Hiç dışarı çıkamadan.
Hem de her gün, yaşadığım her gün, diyemedim.
İnsan çocuğuna kendi çaresizliğini anlatamaz.
O gün ona bir kardeş yapmaya karar vermiştim. Çünkü konuşulmaması gereken karanlığı biliyordu ve yalnızlığı beni telaşlandırmıştı.”

Yeryüzü Yorgunları’nı bir solukta okuyacaksınız.

NESLİHAN ÖNDEROĞLU, İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Notos, Sarnıç, Kitap-lık, Sözcükler, Özgür Edebiyat, İzafi, Türk Dili, Öykü Teknesi, Ada gibi pek çok dergide öyküleri yayımlandı. 2012’de yayımlanan ilk öykü kitabı İçeri Girmez miydiniz?  ile 2013 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü aldı. 2013’te ikinci öykü kitabı Mevsim Normalleri, 2014’te editörlüğünü yaptığı Karla Karışık Kış Öyküleri Seçkisi, 2015’te Burada Öyle Biri Yok ve Geri Dön Hayat adlı seçkilerini yayımlandı. Murathan Mungan’ın Merhaba Asker ve Kadınlar Arasında, çocuklar için Filiz Özdem tarafından derlenen Bir Masal Anlat, Haydar Ergülen tarafından derlenen Bu Sefer Mavi, Aslı Tohumcu ve Kutlukhan Kutlu tarafından derlenen Güçoburlar isimli öykü seçkilerinde öyküleri yer aldı. 2015’te üçüncü öykü kitabı Filler ve Balıklar ve gençlik romanı Bana Sesini Bırak yayımlandı. 2016’da gençlik öyküleri derlemesi olan Mutsuz Palyaçolar Örgütü, 2017’de Ay Dolandı isimli romanı yayımlandı. Sarnıç Öykü dergisinin editörlüğünü yaptı. Günışığı Kitaplığı’nın ON8 Blog isimli sitesinde öykülerini yazmayı sürdürmektedir. Yazar İstanbul’da yaşamaktadır. Uğur ve Berfin Ada’nın annesidir.

Yeryüzü Yorgunları / Neslihan Önderoğlu
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 171 Sayfa
Fiyatı: 16,5 TL
Yayın tarihi: 13 Şubat 2018


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template