♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Afro-Amerikalılar’ın Kaderini Sonsuza Dek Değiştiren Arkadaşlığın Öyküsü : Kan Kardeşler

Biri, dünya ağırsıklet boks şampiyonu olduğu gün Müslüman olduğunu beyan eden bir sporcu, diğeri ise hırsızlık nedeniyle girdiği hapishanede İslam’la tanışan bir genç.

Biri, Vietnam Savaşı’nda askere gitmeyi reddettiği için tazminata mahkûm edilen ve boks lisansı elinden alınan bir boksör, diğeri ise kitleleri coşkulu vaazlarıyla peşinden sürüklediği için eski dostları ve yol arkadaşları tarafından öfkeyle karşılanan ve ölümle tehdit edilen bir hatip. 

Biri, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz efsanevi Müslüman boksör Muhammed Ali, diğeri ise Amerika’da neredeyse bir devlet ideolojisi haline gelmiş ırkçılığa karşı hayatını ortaya koyarak mücadele eden Malcolm X. Ve bu iki insanın inişli çıkışlı dostlukları…

Ayrımcılığa Karşı Mücadele Eden İki Cesur Adam
1960’lı yılların Amerikası’nda ayyuka çıkan ayrımcılık ve buna karşı kıyasıya mücadele eden iki cesur adam; Muhammed Ali ve Malcolm X, Timaş Yayınları’nın biyografi dizisinden çıkan “Kan Kardeşler: Muhammed Ali ve Malcolm X’in Tehlikeli Dostluğu” isimli kitapta bir araya geldi.

Randy Roberts ve Johny Smith’in kaleme aldığı macera romanı tadındaki kitap, hem iki tarihsel figürün hayatlarına odaklanıyor hem de onların mücadelelerinin kesiştiği noktada başlayan bir kardeşlik ve dostluğun hikâyesini anlatıyor. Hikâyenin fonunda ise 1960’lı yılların siyah-beyaz bir Amerika silueti eşliğinde, boksun yeniden yükselişi, ırkçı söylemlere karşı sivil hak mücadelelerinde siyahi Müslümanların çabaları,  iç içe geçen dostluklar, öfkeler, çatışmalar ve kırgınlıklar yer alıyor.

Malcolm Olmasaydı, Ali Asla Dünyanın Kralı Olamazdı
Amerika'daki siyahi Müslümanların hakları için mücadele eden Muhammed Ali ve Malcolm X'in dostluklarına odaklanan bu kitapta, Afro-Amerikalıların kaderini sonsuza dek değiştiren bir arkadaşlığın öyküsü anlatılıyor. Tarih sayfalarına geçen hikâye isyan tohumlarının atıldığı, Cassius Clay’i Muhammed Ali’ye dönüştüren Louisville’de başlıyor.

Cassius Clay’i Muhammed Ali’ye herkesten çok Malcolm’un dönüştürdüğünü belirten, Randy Roberts ve Johny Smith, “Malcolm olmasaydı, Muhammed Ali asla Dünyanın Kralı olamazdı” diyor. 

Belgesel kitapta, Ali’nin, Malcolm’un himayesi altında dünya sahnesine kucak açması, siyahi gururun ve siyahi bağımsızlığın uluslararası sembolü olarak ortaya çıkışı ve sonrası anlatılıyor.

“Trajik dostlukları Amerika’yı değiştirmiş bu iki adamın hikâyesinin altında tarih yatıyor. Sürükleyici ve önemli bir kitap.”
 – Robert Lipsyte
New York Times’ın eski spor yazarı

“Randy Roberts ve Johnny Smith’in Kan Kardeşler’i Malcolm X’in ve Muhammed Ali’nin mirasını birleştiren harika bir kitap. Özünde, Soğuk Savaş dünyasını sarsan ve Afro-Amerikalıların kaderini sonsuza dek değiştiren bir arkadaşlığın öyküsü. Çok başarılı!”
 – Douglas Brinkely
Rosa Parks kitabının yazarı

“Kapsamlı bir araştırmanın neticesinde enerjik bir tonla kaleme alınmış Kan Kardeşler, Muhammed Ali ile Malcolm X’in dostluğu ve siyahi milliyetçi siyasetin, siyahi sporcuların Amerika’daki spor dünyasına dair algısını temelden değiştirmesi üzerine açık ara en eksiksiz ve en detaylı kaynak. Kan Kardeşler hikâyeyi bilenler için önemli boşlukları doldururken, bilmeyenlere de sürükleyici ve aydınlatıcı bir tarih dersi veriyor.”
 – Gerald Early
Muhammad Ali Reader kitabının editörü ve A Level Playing Field kitabının yazarı


Kan Kardeşler / Johnny Smith, Randy Roberts
Muhammed Ali ve Malcolm X’in Tehlikeli Dostluğu
Tercüme: Müge Atalay Bayyurt
Timaş Yayınları, Ekim 2016
Sayfa Sayısı: 464
Fiyat: 27.50 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template