♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Büyük Bir Yazar, Büyük Bir Aşk ve Büyük Bir Romanın Doğuşu… : Virginia ile Vita

Christine Orban’ın, Virginia Woolf’un Vita Sackville-West’le mektuplaşmaları ile “Orlando”nun yazılış sürecini harmanlayarak 2012’de yayımlanan romanı “Virginia et Vita” nihayet dilimize kazandırıldı ve Can Yayınları etiketiyle raflarda.

Yazar Christine Orban’ın, Virginia Woolf’un özenle tuttuğu günlüklerinden ve Vita Sackville-West’le mektuplaşmalarından yola çıkarak kaleme aldığı roman sıra dışı, güçlü, kırılgan iki kadının aşkı ve yaratıcılığı kendi tarzlarında bir araya getirişlerinin hikâyesi olmanın yanında, aynı zamanda bir başka romanın, Orlando’nun da yazılış serüveninin romanı. 

1927, Virginia Woolf’un edebî hayatının verimli bir yılıdır, Deniz Feneri’ni yazmayı tamamlamış ve bastırmıştır. Aynı yıl Woolf, edebiyat tarihinin devrim niteliğindeki eserlerinden biri olarak değerlendirilen Orlando romanına ilham kaynağı olacak büyük bir aşk yaşar. Kocası, yayıncı Leonard Woolf’la birlikte yaşadığı Monk’s House’un hemen yakınındaki aile şatosunda hayatını sürdüren Vita Sackville-West’le tutkulu bir ilişkiye başlar. Kendi bohem hayatı ve Vita’nın gösterişli,  eksantrik,  aristokrat hayatı arasındaki uçurumun,  tutkunun, kıskançlığın, aşkın edebî yaratıcılığa dönüşmesinin yanısıra,  her ikisi de yazar olan iki kadının büyük aşkını gözler önüne seren roman, büyük ölçüde biyografik nitelikler de taşıyor. 

Yeni Tanışanlar İçin CHRISTINE ORBAN
1957’de Casablanca’da dünyaya geldi. Assas ve Sorbonne üniversitelerinde hukuk öğrenimi gördükten sonra, asıl tutkuları olan psikoloji ve edebiyata yöneldi. İlk romanı Les petites filles ne meurent jamais’yi (Küçük Kızlar Asla Ölmez) 1986’da yayımlayan yazar, yirminin üzerinde romanın yanı sıra birçok öykü de kaleme almıştır. Eserleri İngilizce, Yunanca, Arapça, İtalyanca, Rusça, Çince ve Almancaya çevrilen yazar hayatına Paris’te devam etmektedir.

Virginia ile Vita
Yazar: Christine Orban 
Çeviri: Birsel Uzma
Tür: Roman 
Sayfa sayısı: 191 Sayfa
Fiyatı: 16  TL
Yayın tarihi: 2 Şubat 2016


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template