♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Destansı İttifak “İşgalci” ile Sürüyor

Melissa Landers’in dünya çapında ilgi gören ve türünün klasiği haline gelen romantik bilim kurgu romanı “Yabancı”nın devamı “İşgalci” ile geliyor. 

2014 Şubat’ında “Alienated” adıyla okurla buluşan roman Ekim 2014’de “Yabancı” adıyla GO! Kitap etiketiyle Türk okurlarla da buluşmuştu. Romana dair okuma notlarımı da paylaşayım önce... Yabancı, gezegenler arası öğrenci değişim programı kapsamında evinde bir uzaylıyı ağırlayan lise son sınıf öğrencisinin değişen hayatını anlatan macera, L’eihrli misafirin yakışıklılığıyla romantizmi de barındıran macerayı anlatıyor. İşler dünyalı Cara’nın beklediği gibi çıkmıyor. Uzaylılara karşı olan gruba en yakın arkadaşları da dahil olunca gezegenin en yalnız kişisi olarak bu muhtemel ittifakın kilit ismi haline geliyor ve L’eihrli Aelyx ile birlikte ölüm kalım savaşı veriyorlar... Konu çok uzak bir ihtimal değil hayli inandırıcı, atmosfer yerli yerinde, karakterler de çok iyi yaratılmış. Keyifle okunan ve akılda kalıcı bir roman...

Landers, okurlarını Aralık sonunda ara bir novella “Until Midnight” ile adeta yılbaşı hediyesi verir gibi sevindirmiş ve yine Şubat ayında “Invaded”ı yayınlayarak macerayı uzayda sürdürmüştü. “İşgalci”, yine Demet Orhan’ın çevirisiyle ve yine orijinal kapağıyla 15 Haziran’da Go! Kitap’tan çıkıyor.

Uzaylılar insanlarla ittifaka hazırlanıyor. Bu kez de dünyalı Cara Sweeney,  L’eihrlilerin konuğu...
L’eihrli erkek arkadaşı Aelyx’i, iki gezegen arasındaki ilişkileri yoluna koymak için, Dünya’ya gönderdikten sonra yabancı bir gezegende bir başına kalan Cara’nın etrafı onu istemeyen klonlarla çevrilmiştir. Hatta Aelyx’in evcil hayvanı bile ondan nefret eder. Yeni hayatına uyum sağlamak için her yolu deneyen Cara, çok geçmeden bu gezegende Aelyx ile mutlu olup olamayacağını sorgulamaya başlar.

Dünya’daki Aelyx’in durumu da Cara’nınkinden farklı değildir. Birbiri ardına düzenlenen suikastların hedefindeki  Aelyx, Dünya-L’eihr ilişkilerini güçlendirmek için yoğun bir halkla ilişkiler kampanyası yürütmeye çalışır. Dünya hükümetlerinin vatandaşlarından gizlediği küresel su krizine çözüm getirecek teknoloji L’eihrlilerin elindedir ama bu teknolojiyi Dünyalılarla paylaşmaları ancak ittifak kurmalarıyla mümkündür. Ama her iki taraftan da yükselen itirazlar ve ittifakı baltalayacak şiddet eylemleriyle Cara’nın da Aelyx’in de işleri hiç de kolay değildir. 

İki genç âşık, bir yandan gezegenlerinin geleceği için canla başla mücadele ederken bir yandan da birbirlerinden sayısız ışık yılı uzakta ayrılık acısına katlanmaya çalışır… ta ki dünyalarına yönelik bir tehdit onları yeniden birleştirene dek.

İşgalci /  Melissa Landers
Çeviren : Demet Orhan
Yayınevi : GO!
1. Baskı / Haziran 2015
Sayfa Sayısı : 432
Etiket Fiyatı : 17.00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template