♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Yan Lianke’nin Başyapıtı “Lenin’den Öpücükler” Türkçe’de

Yeni nesil Çinli yazarlar arasında sivri dilliliğiyle ön plana çıkan ödüllü yazar Yan Lianke’nin toplumsal eleştiri ile hicvi üstün bir edebi dilin içinde erittiği, tartışmasız başyapıtı “Lenin’den Öpücükler” dilimize kazandırıldı ve Final Kültür Sanat Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı... 

Balou dağlarının eteklerindeki gözlerden uzak bir köyde kendi hallerinde yaşayıp giden Çinli köylülerin tüm geçim kaynakları yaz mevsimi ortasında patlak veren yedi günlük bir kar fırtınası yüzünden mahvolur. Bunun üzerine Komünist Parti’nin atadığı yöneticilerden biri, çaresiz kalan köylülere para, kendisine ise makam kazandıracak kazançlı bir planla çıkagelir. Nüfusunun büyük bölümü engellilerden oluşan bu köyün sakinleri arasından, bir yaprağın düştüğü yeri çıkardığı sesten anlayabilen kör kız veya ayağını şişeye sokup yürüyebilen felçli çocuk gibi özel yeteneklere sahip olanlarla bir gösteri topluluğu kurulmasını öngören planın asıl hedefi ise Rusya’nın satılığa çıkardığı Lenin’in mumyalanmış naaşını getirtip turistik bir anıtmezarda sergileyebilmektir. Gelgelelim, kapitalizm ile komünizm arasında tuhaf bir nikâh kıymaya çalışan bu özel yetenekler topluluğunun elde ettiği başarının çok ağır bir bedeli olacaktır.

The New York Times - Editörün Seçimi 2012
The New Yorker - En İyi Kitap 2012
Kirkus Reviews - En İyi Kitap 2012
Man Booker Uluslararası Ödülü 2013 yılı finalisti
Franz Kafka Ödülü 2014

Yan Lianke 1958 yılında Çin’in Henan eyaletinde dünyaya geldi. Ailesinin de teşvikiyle üniversiteye gitmek yerine orduya katıldı. İlk dönem yazılarında orduda geçirdiği askeri hayatın izleri görülmekle birlikte, sivil hayata döndükten sonra yazdığı romanların ve kısa öykülerin odağına kırsal hayatı ve köylüleri aldı.

Çin devleti ve toplumsal yapısına yönelik sivri dilli eleştirileri nedeniyle Lianke’nin yazdığı iki roman Çin hükümeti tarafından yasaklandı, pasaportuna el konularak üç yıl boyunca yurtdışına çıkmasına izin verilmedi. Fakat Lianke karşılaştığı tüm baskılara rağmen hükümetin sansür uygulamalarıyla yazarlar üzerinde bıraktığı etkiyi cesurca eleştirmekte asla vazgeçmedi.

2014 yılında Kafka Ödülü’ne layık görülen Lianke, halen Pekin’de yaşamaktadır. Lenin’den Öpücükler, romanları çeşitli dillere çevrilen yazarın Türkçedeki ilk kitabıdır.

Özgün Ad : Lenin's Kisses
Çevirmen : Semih Koç
Yayın Tarihi : Mart 2015
Sayfa Sayısı : 568
Fiyat : 30,00

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template