♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Fransa’nın en büyük mutfaklarında baş döndürücü bir gezinti: Büyük Şefler


Desen Yayınları kasım ayının yeni kitabını duyurdu. Fanny Briant, Emmanuelle Delacomptée ve Christian Regouby’nin yazdığı, Briant’ın resimlediği müthiş bir gastronomi yolculuğu olarak adlandırılan “Büyük Şefler” raflarda yerini alıyor. Mart ayında yayımlanan “Bir Şef Gibi”nin ardından bir gastronomi çizgi romanı ile yeniden damak şölenine davet ediliyoruz. Tadımlık dosyasına bakılırsa çok keyifli bir okuma meraklıları bekliyor. Yer yer siyah beyaz, yer yer renkli ve çok sevimli, gülümseten çizgilere sahip. Merak ve heyecanla bekliyor pası bültene atıyorum. Yeri gelmişken desen yayınları sitesine girerek hem tadımlık dosyasını inceleyebilir hem de 2024 kataloğuna göz atabilirsiniz demeden de geçmeyeyim.

Mutfağın gizli kulislerini keşfe çağıran Büyük Şefler, Fransa'nın beş bölgesinden sekiz büyük şefin gelenekselden moderne uzanan imza yemekleri eşliğinde tüm duyuları harekete geçirecek, olağanüstü bir damak şöleni vadediyor. 

Gastronomiyi, bu alana önyargıyla yaklaşan sıradan bir gencin gözünden anlatarak sofra ve yemek kültürüne dair bakış açılarını çeşitlendiren bu etkileyici grafik roman, dünyanın tadına bakmak için ''gurme'' okurların içinde sonsuz bir iştah doğuruyor.   

Tutkuları, cesaretleri ve hünerli elleriyle Fransız mutfağında devrim yaratan sekiz şefin anıları, tanıklıkları ve çok özel tarifleriyle şekillenen belgesel tadında bir anlatı sunan kitap, şeflerin sadece iyi yemek yapan kişiler değil, aynı zamanda var olmayan tatların izini süren birer lezzet sihirbazı olduklarını da gösteriyor. 

Tarhun otuyla biberiye arasındaki farkı ayırt edemeyen Guillaume, ömrünü mutfağa adamış bir yemek eleştirmeni olan büyükbabasının kariyerini küçümser. İleride önemli bir savaş muhabiri olmayı hayal eden genç adam için yemek eleştirmenliği, restoranlara bedava gidip ''Tournedos Rossini''nin ya da adı havalı bir başka yemeğin tuzu biberi yerinde mi diye düşünüp yazmaktan öte değildir. Bu duruma içerleyen büyükbabası, torununa çalıştığı dergide stajyerlik teklif eder ve onu ''Büyük Şeflerin Sanatı'' konulu bir dosya hazırlaması için Fransa'nın en önemli şeflerinin yanına gönderir.

Guillaume, zoraki çıktığı bu yolculukta öncelikle her şefin bir vizyonu, tarzı ve estetik yaklaşımı olduğunu öğrenir. Ardında büyük emek ve özveri yatan restoranlarda Japon bahçelerini andıran tabaklardan yemek yer, kuşların ötüşü gibi yemek pişiren şeflerin tablo yemeklerini seyre dalar, kimi zaman da sadece kokularla doyar. Şeflerin anlattıklarından değerli hayat dersleri çıkarır, çevreye duyarlılığını artırır. Ama her şeyden öte, enfes yemeklerin kat kat tadına bakıp, yolculuğu cennet katında tamamlar.

Fanny Briant, Emmanuelle Delacomptée ve Christian Regouby'nin ortak imzasını taşıyan Büyük Şefler, ''Yemek sadece yemek için değildir; mutfak bir ruh hâlidir, dünyayla ve hayatla ilişki kurmaktır,'' görüşünü savunarak gastronomi üstüne enikonu düşündürüyor. 

Mutfağın olmazsa olmaz elementleri keşif, uyum, denge ve ustalık kavramlarına ağzı sulanan bir gurme edasıyla dışarıdan bakmamızı sağlayan bu muhteşem kitap, herkesin birbirine benzediği ve aynı şeyi yediği bir dünyanın katlanılmaz olacağını hatırlatıyor. 

Büyük Şefler
Yazanlar: Fanny Briant, Emmanuelle Delacomptée, Christian Regouby
Resimleyen: Fanny Briant
Türkçeleştiren: Damla Kellecioğlu
224 sayfa
Satış Fiyatı: 259,00 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template