♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Kahve Yayınları’ndan Övgülere Boğulan Ödüllü Bir Roman: Boy

Hollandalı yazar Wytske Versteeg’in ülkesinde yayınlandığında büyük övgüyle karşılanan, Hollanda’nın en prestijli edebiyat ödülü Libris Literary Prize’a aday gösterilen ve BNG Bank Edebiyat Ödülü’nü kazanan romanı “Boy” dilimize kazandırılarak Kahve Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı...

Evlatlık bir çocuk almak ve onunla yaşamak nasıl bir histir? Peki, önce onun kaybolması, sonra ölümü ve bunun intihar olma ihtimaliyle yüzleşmek? 

Boy, oğlunun ölümüyle ilgili açıklamaları kabullenemeyen, onun hikayesini kendi keşfe çıkan ve oğluyla öldükten sonra tanışmaya başlayan bir annenin hikayesi. Versteeg’in sürükleyici ve gerçekçi romanı Boy, size aklınızın sınırlarını zorlayacak, oyunlarla dolu, gizemli bir bahçe sunuyor. 

“Kumullarda dolaştım, tek başıma. Bu, daha da kötüydü. Nerede ve tam olarak neyi aramam gerektiğini bilmiyordum. Bildiğim bir şey vardı, o da hiçbir şey bulmak istemediğim. Bedenini bulmak istemiyordum, artık elimden gelen bir şey olmayacaktı; ona kayısı kurusu ya da biftek yediremeyecektim, C vitamini alması için elma soyamayacaktım, bütün bunları yapamayacaktım çünkü bir daha ağzını açmayacaktı.”

WYTSKE VERSTEEG: (1983) Siyaset bilimi, sosyal coğrafya ve drama okudu. Halen Twente Üniversitesi'nde bilim iletişimi hakkında doktorasını yapmaktadır. 2012 yılında büyük övgüyle karşılanan ilk romanı DE WEZENLOZEN (Unutkanlar) yayınlandı. 2013 yılında ise ikinci romanı BOY yayımlandı. Serge Heedrik Ödülü ve Kwakoe Edebiyat Ödülü'nü kazanmış olan Versteeg, De Ware Tijd, De Brakke Hond ve Freitag gibi uluslararası gazete ve dergilerde makaleler, öyküler, şiirler ve oyunlar yazmaktadır.
BOY / Wytske Versteeg
Çeviri : Erhan Gürer
Roman / Ocak 2015
192 Sayfa
14.00 TL

Kitap sayesinde ilk kez duyduğum Kahve Yayınları 2011 yılında, Ankara'da, iki kadın girişimci tarafından kurulmuş. İlk kitapları “Kendi Çöpçatanın Ol”... Daha sonra sırasıyla; “Sığınak”, “Sen Daha İyisine Layıksın”, “Dünyayı Sarsan Beş Gün”, “Tanrı Kent”, “Biraz Daha Özgüven Alır Mıydınız?”, “Son Nokta Sen” gelmiş... Ocak’ta yayımlanan “Boy”dan sonra neler geleceği de belli... “Sırada Almanca'dan çevirdiğimiz bir biyografi, Tayvan'dan ülke edebiyat seçkisine girmiş iki kurgu roman ve İspanyolca'dan çevirdiğimiz bir gerçek hikaye üzerine yazılmış roman var.” diyorlar... Hedefleri de “Türkçe'ye mümkün olduğunca farklı ülkelerden, kültürlerden kitap kazandırmak.”

Siz de ilk kez duyuyorsanız diğer kitapları da inceleyin derim... Sığınak, Dünyayı Sarsan Beş Gün, Tanrı Kent ve Boy ilgi çekici görünüyor...


Become Your Own Matchmaker – Kendi Çöpçatanın Ol
Patti Stanger – Lisa Johnson Mandell
Dünyanın en çok tanınan çöpçatanı Patti Stanger, yıllar içinde erkeklere ve kadınlara dair biriktirdiği tüm sırlarını, ipuçlarını ve özel bilgilerini bir kitapta topluyor. Evde yapayalnız oturuyorsanız... İlişkiler canınızı çok yakmış, geçmişi sorguluyorsanız... Tüm iyi, yakışıklı ve başarılı erkeklerin nerede olduğunu düşünüyor ve... Neden şansım bir türlü dönmüyor diyorsanız... Kendi Çöpçatanın Ol'a bir şans verin. Verdiği önerilerle binlerce çifti mutluluğa ulaştıran bir uzman çöpçatan: Patti Stanger, tavsiyeleri ile en fazla bir yıl içinde Bay Kusursuz'la tanışmanızı sağlayacak bir kitap. 

''Hayatınızın erkeği ile tanışmanız için kesinlikle iyimser, pratik, özel ve gerçekten yararlı tavsiyeler sunan bir kitap. Patti hangi yaşta olursa olsun bekar kadınları küçümsemiyor, onları suçlamıyor, sadece güçlükle elde ettiği çöpçatanlık sırlarını paylaşıyor. Bu Bay Mükemmel'i bulmanız için en doğru kitap!'' Liz Tuccillo (New York Times Çoksatanlar Listesi'nde zirveye oturan 'He's Just Not That Into You' ve 'How To Be Single' kitaplarının yazarı) 

''Amerika'da bu kitap insanların eşleşmesi için pratik bir kılavuza döndü! Patti Stanger, kadınlara kendilerini nasıl sevmeleri gerektiğini anlatmakta ve erkeklere kendilerini tanımaları için yol göstermekte.'' Dr. Patricia Allen ('Getting to 'I Do' ' kitabının eş yazarı) 

‘'Eğlenceli ve bilgilendirici bir kitap. Patti, hayatınızı değiştirecek ve ruh eşinizi bulmanızı sağlayacak adımları sizin için kolaylaştırıyor.''  Tori Spelling
Çeviri: Beyza Önal
Türü: Kişisel Gelişim – Aşk - Kadın erkek ilişkileri
Mart 2013
245 Sayfa 
23.00 TL


Don’t Stand So Close – Sığınak / S.L. Lewis
10'dan fazla dile çevrilen, son zamanların en çok ses getiren psikolojik gerilim romanı tüm dünyadan önce Türkiye'de. Kendini yalnızlıkla cezalandıran bir psikoloğun, geçmişinin travmalarıyla ve evliliğinin sırlarıyla boğuştuğu hikayesini, bir solukta okuyacaksınız. Stella Dixon düne kadar Londra'da özel bir klinikte çalışan başarılı bir psikologdu. Her şey bir hastayla değişti. Yaşadığı travma ruhunda kalıcı izler bıraktı.

Bugün Chilterns'de kapıdan dışarıya adım atmaktan korkan agorafobik bir kadın. Ve birazdan kapısı çalacak. Dışarıda onu bekleyen bir kız var ve evine girmeye kararlı. Yarın ne olacağını öğrenmek ister misiniz? Psikolojik öğelerle gerilimi ustaca harmanlayan bir yazarın, şaşkınlık uyandıran romanına davetlisiniz.
Çeviri: Ceren Şanlıdağ
Türü: Roman – Psikolojik Gerilim
Haziran 2013
256 Sayfa
19.00 TL


Was It Something I Said? – Sen Daha İyisine Layıksın / Jess McCann
İlişkinin adını bir türlü koyamıyor musun? İşler rayından mı çıktı? O gün tam olarak ne demek istedi? 

Aramalı mı, mesaj mı atmalı? Hediye mi almalı, mektup mu yazmalı? Kırdığın potu düzeltmenin hiç mi yolu yok? Krizleri nasıl yönetmeli?

Hepimizin zaman zaman bir ilişki koçuna ihtiyacı olur. En mahrem sırlarımızı paylaşacak bir dosta, deneyimlerinden faydalanacağımız bir uzmana…

‘Sen Daha İyisine Layıksın’ ilişkinle ilgili tüm sorularına yanıt bulabileceğin bir başucu kitabı, modern çağ sohbeti, eğlenceli ve akıcı bir dille kaleme alınmış bir ilişki kurtarma kiti.

İçinden asla çıkamayacağını düşündüğün zor durumlardan seni kurtaracak, ilişkinde anlam veremediğin tüm kör noktaları aydınlatacak, güçlü ve eğlenceli bir rehber.

Hayatın boyunca sık sık sayfalarını karıştıracağın bu kitap, karşılaştığın her çıkmaz sokakta yanında olacak. Çünkü sen daha iyisine layıksın!
Çeviri: Ceren Şanlıdağ
Türü: Aşk-Romantik-İlişki
Aralık 2013
240 Sayfa
18.00 TL


Five Days That Shocked The World – Dünyayı Sarsan Beş Gün / Nicholas Best
1945 Nisan ayının son günleri, bütün dünya için ilginç ve bir o kadar da sürükleyici birtakım olaylara tanıklık etti. Benito Mussolini'nin, metresi Clara Petacci ile birlikte İtalyan partizanlar tarafından yakalanıp idam edilmesi, Adolf Hitler ve eşi Eva Braun intiharı, o günlerde en çok konuşulan konulardı hiç Şüphesiz. Sovyetlerin, Berlin'i işgal etmesine yalnızca birkaç saat vardı ve dünyanın kaderi değişiyordu...

Bütün dünya savaşla sarsılırken, insanlar yaşamaya ve direnmeye devam ediyorlardı. Il Duce idama götürülürken Petacci'nin aklından geçen kadınsı kaygılar sürüyor, Audrey Hepburn bir genelevde çalışıyor, Roman Polanski savaş artığı havai fişeklerle oyunlar oynuyor, Sophia Loren meşhur olduğunda adını ne olarak değiştirmek istediğini düşünüyordu. Henry Kissinger, Jack Kennedy, Spike Milligan ve diğer birçokları ise harap olmuş yollarda ve sokaklarda yaşamak için kendilerine bir şans arıyorlardı.

Peki ya savaş böylesine kanlı ve acımasızca sürerken, hayat nasıl ilerliyordu? Hitler, Mussolini, Goebbels gibi katillerin herhangi bir konuda insani bir duygu hissetmesi mümkün müydü?

Nicholas Best, Dünyayı Sarsan Beş Gün kitabıyla o günlerde yaşanan tarihi olayları, kendine has muzip ve iğneleyici bir anlatımla okuyucuyla buluşturuyor ve bunu yaparken savaşın insan ruhunda ve bireyin yaşamında açtığı tamiri imkânsız yaraları deşiyor. Dünyanın gördüğü en büyük 2. savaşın komik, hüzünlü, dramatik ve hepsinden önemlisi, gerçek öyküsü!
Çeviri: Bige Akçora
Türü: Tarih - Roman
Mart 2014
440 Sayfa
25.00 TL


Cidade de Deus – City Of God – Tanrı Kent / Paulo Lins
Yeraltı kültürünün en yoğun haliyle yaşandığı ve en acımasız yöntemlerinin kullanıldığı bir yerden bahsediliyor burada, Tanrıkent’ten. Paulo Lins'in otobiyografik öğeler de barındıran büyüleyici ve mistik anlatımıyla, buna çok yakından tanık oluyoruz. Uyuşturucu ticaretinin ve kullanımının çok küçük yaşlarda başladığı, hırsızlık, gasp ve adam öldürmenin günlük ve sıradan işler olarak karşılandığı, neredeyse bütün çocukların büyüyünce gangster olmak istediği bir yer burası. Romanda, devletin ve dolayısıyla yöneticilerin yoksul halkı kentten nasıl uzaklaştırdığı ve bataklığa ittiği, bu yetmezmiş gibi onları bir tür toplama kampı havasında yaşamak zorunda bıraktığı bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor, hatta sık sık tokat gibi patlıyor okurun yüzünde. Bireyin devlete ve sisteme yöneltemediği öfkesini, kendi yaşadığı küçük topluluğa nasıl yansıttığını, büyük dramların gölgesinde aşkın, sevginin ve tutkunun kol gezdiği, Tanrıkent’in dar sokaklarında dolaşarak anlayabiliyorsunuz. Yayınlandığı onlarca ülkede, sayısız ödül almış, filmiyle gişe rekorları kırmış Tanrıkent, kenar mahalle kültürünün toplumdaki etkileri, bireyin bu çöküş toplumunda yaşamak zorunda bırakıldıkları ve şiddetin olağanlaşmasıyla yüzleşmek adına bir başucu kitabı, bir Latin Amerika klasiği. Kanın tere, gözyaşının kire karıştığı, yarına dair umudu olmayan kenar mahalle insanlarının oldukça küçük yaşam alanlarında hayatta kalma mücadelesinin destansı öyküsü...
Çeviri: Zeynep Biçer
Türü: Toplum – Tarih – Kurgu Roman – Brezilya Klasiği
Mayıs 2014
472 Sayfa
28.00 TL


What’s Stopping You Being More Confident? – Biraz Daha Özgüven Alır Mıydınız? / Robert Kelsey
Özgüven, modern zamanların en çok konuşulan ve en çok ilgi çeken kavramı. Buna rağmen çağımızın anlaması ve algılaması en zor kavramlarından birisi olarak da karşımızda duruyor. Hayatın her alanında ihtiyacımız olan bir şeye, özgüvene sahip olmanın yolları ise sanılanın aksine kolay ve çok daha ulaşılabilir durumda.

Robert Kelsey, bu kitapla toplum ve iş hayatında özgüvenin ne kadar önemli olduğunu spesifik örneklerle anlatıyor, küçük pratik dokunuşlarla açıklıyor ve çok yararlı kısa bilgiler sunuyor. Biraz Daha Özgüven Alır Mıydınız, yeni çağın yüksek özgüvenli bireyleri için bir başucu kitabı.

“Bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.” Luke Johnson, Financial Times ve Start It Up! kitabının yazarı.

“Özgüvenini arttırmak isteyenler için paha biçilemez bir kaynak.” John Caunt, Boost Your Self-Esteem kitabının yazarı.
Çeviri: Feride Ceyda Erdemli
Türü: Kişisel Gelişim
Haziran 2014
280 Sayfa
20.00 TL


NO MERCY – SON NOKTA SEN / Erik  Bertrand Larssen
Başarmak, bu dünyadaki en önemli şey mi? Eğer öyleyse, bazılarımızı başarılı, bazılarımızı başarısız kılan şey nedir? Yetenek mi? Deneyim mi? Şans mı?

Peki, Bertrand Larssen’in birlikte çalıştığı insanların alanında en başarılı insanlar olması bir tesadüf mü? 

Asla değil.

Bir zihinsel eğitmen olan Bertrand Larssen, bize tüm bu soruların cevabını veriyor. Larssen’in kitapları, birçok ülkede haftalarca listebaşı olmuş, okurlarını derinden etkilemiş, uygulamaları hakkında televizyonlarda “Bertrand Metodu” isimli on bölümlük bir belgesel yayınlanmıştır.

Larssen, Son Nokta Sen kitabında, birlikte çalıştığı ünlü isimlerin iş ve günlük yaşantısını nasıl daha iyi hale getirdiğini detayları ve tanıklarıyla anlatıyor. Hayatın basit olmadığını söylüyor; zor ve karmaşık yapısını anlamaya sevk ediyor. 

Son Nokta Sen, bir kitaptan çok daha fazlası. Bir meydan okuma, bir başkaldırma ve bütün hayatı yeniden yapılandırma çabası!

Larssen’in gündelik ve iş hayatınızı nasıl birden değiştirdiğine inanamayacak, onun hızına ve enerjisine kapılacaksınız!
Çeviri: Nazlı Özgür
Türü: Kişisel Gelişim – Motivasyon 
Kasım 2014
192 Sayfa 
18.00 TLShare this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template