♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Antonio Skármeta’dan Diktatörlük Günlerine Dair Çarpıcı Bir Roman: Gökkuşağı Günleri

Antonio Skármeta'nın gerçek kişi ve olaylardan esinlenerek yazdığı bir oyundan yola çıkarak çekilen ve 2012’nin en iyi filmlerinden biri olan “No!”yu izledikten sonra sorduğumuz, “yazarın oyunu romana dönüştürdüğü ‘Los días del arcoíris’ Türkçe’ye niye çevrilmiyor?” sorusuna nihayet yanıt geldi... Romana “Gökkuşağı Günleri” adıyla Kırmızı Kedi Yayınevi sayesinde kavuşuyoruz! 

Latin Amerika Tiyatrosunun edebiyat dünyasına kazandırdığı en büyük isimlerden biri olarak Skármeta, eserlerini önce oyun olarak yayımlayıp daha sonra romana dönüştürmesiyle bilinen ve kafa karıştıran isimlerden. Pinochet faşizmi yüzünden ülkesini terketmek zorunda kalmış yazarın, dönemi işleyen eserleri klasikler arasına katılmış ve ödüllerle taçlanmıştı. “ıl Postino” adıyla filme de çekilen “Ardiente paciencia / El cartero de Neruda” ile adı, büyük Latin Amerikalı yazarların arasına eklenen yazarla Türk okurunun tanışması da bu sayede gerçekleşmişti. “Ateşli Sabır” adıyla basılan romanın baskısı uzun süredir tükenmişti. Kırmızı Kedi bu konuda da gerekeni yapmış ve şimdiden müjdeyi vermiş: “Neruda’nın Postacısı”da çok yakında raflarda olacak! 

Şili’de, General Augusto Pinochet dönemi. 
Bir felsefe öğretmeninin oğlu olan lise öğrencisi Nico, sınıfta ders anlatan babasının Pinochet’nin dikta rejimince acımasızca tutuklanmasına tanık olur. Nico’nun sevgilisinin babası olan Bettini, aynı zamanda Nico’nun babasının en yakın arkadaşıdır ve rejim tarafından işkence edilip kara listeye alınmış sol görüşlü bir reklamcıdır. 

Bettini son derece tuhaf bir taleple karşılaşır: İçişleri Bakanı, ülkenin kaderini belirleyecek referandumda ondan “Pinochet’ye Evet” kampanyasını yürütmesini istemektedir. Ama bu tekliften saatler sonra bu kez 16 fraksiyondan oluşan muhalefet cephesi de kendisine “Pinochet’ye Hayır” kampanyasını yürütmesi teklifiyle gelir. 

Maddi-manevi güç durumda olan Bettini, Pinochet diktasının sunduğu cezbedici ücretle ilkeleri arasındaki bir yol ayrımındadır.

Gökkuşağı Günleri’yle Planeta-Casamérica ödülünü 2011 yılında kazanan, Şili Ulusal Edebiyat Ödülü sahibi ünlü yazar Antonio Skármeta, bir diktatörün demir yumruğu altında inleyen Şili’nin içine düştüğü karanlığı ve bu karanlığın içinde çıkış yolu arayan gençliğin buhranlarını Latin Amerika edebiyatına özgü hayat dolu bir dille anlatıyor. 

Dizisi : Dünya Edebiyatı
Türü : Roman
Özgün Adı : Los días del arcoíris
Yazan : Antonio Skármeta
Çeviren : Pınar Savaş
Sayfa : 184 
Fiyatı : 14 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template