♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Bir Psikanalistin Kaleminden Aşk Acıları

Sayısız nedenle yaşanabilir aşk acısı, ama çıkagelişi temyizi olmayan bir ceza gibidir. Kimileri Werther gibi, sağ çıkamaz. Kimileri hayatta kalır; suskun ya da şikâyetçi, insanlar içinde ya da bir başına… Ama aşk acısı çeken herkes biraz kahramandır. En feci felaketle yüzleşilmiş, sevilen yitirilmiştir. Bu badireyi atlatmak, insanlık durumu içerisinde bir menzili daha kat etmektir: Orpheus gibi sevgiliyi ardımızda bırakıp cehennemden geri döneriz. Ama aşkta bir aldanma payı vardır hep. Ötekinde idealleştirdiğimiz bir imgeyi, arzularımızın yansımasını buluruz. Acı bu idealin imbiğinde damıtılır. Hakikatle yüzleşme anı gelir çatar, acıda kişi kendini tanır.

İş Bankası Kültür Yayınları, psikanalist ve 19. yüzyıl Fransız edebiyatı uzmanı Patrick Avrane’in kaleme aldığı Aşk Acıları isimli psikoloji türündeki yeni kitabını okurların beğenisine sunuyor. 

Tristan ve Isolde, Genç Werther’in Acıları, Romeo ve Juliet gibi edebiyat klasiklerinden olduğu kadar sinemadan, popüler kültürden ve kendi psikanalitik ve klinik deneyimlerinden de yararlanan Avrane, aşk acılarına farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor ve bu insani dramın dinamiklerini gözler önüne seriyor.

Fransızca aslından Şule Çiltaş’ın çevirisiyle Türkçe’ye kazandırılan kitap, Acının Zaferi, Aşk Acısının Kaderi, Narsistik Yanılsama, Acıların Zamanı, Kedilerin Sızlanışı, Sonsöz: Psikanalistin Acısı olmak üzere altı ana bölümden oluşuyor.

Freud ve Lacan gibi önde gelen kuramcıların aşk, fetişizm ve narsisizm üzerine yazdıklarını tartışmaya açan Patrick Avrane, sevilen bir varlığı kaybetmenin acısı asla unutulmazken, aşk acısının nasıl yaşanıp geride bırakıldığını akıcı ve canlı bir üslupla anlatıyor. 

Aşk Acıları
Orijinal Adı: Les Chagrins D'amour
Yazar : Patrick Avrane
Çeviren : Şule Çiltaş
Sayfa Sayısı : 136
Yayınevi : İş Bankası Kültür
Tür : Psikoloji
Etiket Fiyatı : 15 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template