♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Özgürlüğü Beklerken Türkiye'ye İçeriden Bir Bakış: Cem Okyay'dan Kapı

Balyoz davası tutuklularından ve “Er Mektubu Görülmüştür”ü derleyenler arasında yer alan Deniz Kurmay Albay Cem Okyay'dan farklı sonlara açılan şaşırtıcı bir ilk roman.

Bambaşka bir idari ve toplumsal çerçeveye oturmuş 2023 Türkiyesi’nden geriye dönüşlerle geçmişin sorgulandığı, hesapların sorulduğu, ödeşmelerin gündeme getirildiği bir süreç. Haksız yere özgürlükleri kısıtlanan bir grup insanın, serbest kaldıklarında artık tek bir hedefi vardır: Geçmişteki komployu ortaya çıkararak adlarına sürülen lekeyi temizlemek. Geçmişle gelecek arasında gidip gelen Kapı, düşle gerçeği harmanlıyor, okuru, anlatılanların hangisinin düş, hangisinin gerçek olduğunu sorgulamaya zorluyor. 

“Zaten nicedir özlemiştim. Maltepe’deki arkadaşlarıma gittim.

Ön bahçede, tel örgüyle bina arasındaki dört-beş metrekarelik boşlukta dut ağacı var. Altına bi masa sekiz-on sandalye sığıyor. Gölgesine oturduk.

Ve, o ağacın gölgesinde oturan arkadaşlarımdan biri roman yazdı. İsmi, Kapı... Son rötuşları yapıyor, baskıya göndermeden önce göz atmam için bana verdi. İki gecede yuttum. Sanırım o gölgesinde oturdukları ağacın sihri var. Yıllardır bu kadar iyi kalem okumadım...”
YILMAZ ÖZDİL

“Gerçekle kurgunun ustalıkla harmanlandığı bir yapıt Kapı. Düşündürücü olduğu kadar şaşırtıcı ve çarpıcı. Sizi alıp kendi dünyasına götürüyor. Başlayınca bırakamıyorsunuz elinizden. Cem Okyay’ın Kapı’sı bana doksan yıllık Cumhuriyet’imizin üç kapısı olduğunu da düşündürdü.

Üçüncüsü ve şimdilik sonuncusu ise bir kirli paslı, ağır mı ağır demir kapıdır ki ülkenin asker kahramanlarıyla en seçkin kimi aydınlarının bedenleri ve kişilikleri, dışardakilerin de ruhları ve umutları üzerine acımasızca ‘güm’ diye kapatılmıştır.”
ORHAN KARAVELİ

“Bir hayalimiz vardı, vazgeçmedik asla...”
D. İSMET ÇINK

392 sayfa
24 TL
Kırmızı Kedi’den raflarda...

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template