♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: The Returned / Virüs

İnsanların sınırları zorlaması ve birer canavara dönüşebilecekleri gerçeğiyle mücadele etmelerinin öyküsünü anlatan belirsizliklerle dolu gerilim “The Returned”, “Virüs” adıyla 9 Mayıs’ta gösterime giriyor...

Dünya, tüm insanlığı tehdit eden korkunç bir virüsün milyonlarca insanı katlettiği ve virüsten etkilenen insanların, yani “Dönüşenler”in hayata kalabilmek için bir tür proteinden yapılmış bir ilaca bağımlı yaşadığı bir yere dönmüştür. Böylesi bir dünyada hayatta kalma mücadelesi veren kahramanlarımız Kate ve Alex ise genç, başarılı ve birbirine sırılsıklam aşık bir çifttir. Kate, bir hastanenin Dönüşenler Bölümü’nde bir virüsten zarar görenlere yardım ediyordur. İşine sıkı sıkıya bağlıdır ancak birkaç kişi bu adanmışlığın kişisel bir nedeni olduğunu da biliyordur: Kocası Alex de virüsten etkilenmiş ve dönüşmüştür. Dönüşenler karşıtı grupların gerçekleştirdiği vahşi saldırılar sonucu dönüşenlerin tedavisinde kullanılan “Protein”in tükendiği dedikodusu yayılır. Bunun üzerine Kate, kocasının güvenliğinden endişe etmeye başlar. Virüsten etkilenip dönüşen herkesin bir kampta toplanması emri çıkınca kahramanlarımız, yanlarındaki bütün “Virüs Protein”ini alarak kaçar. Kate’in kurduğu ilişkiler sayesinde “Protein”e ulaşmakta güçlük çekmemişlerdir, ancak Alex direnemezse ne olacaktır? Şimdi bir kaçak durumunda olan Alex’in yeri belirlenirse başlarına neler gelecektir?

Ödüllü kısa filmleriyle tanınan, 2011 yapımı İspanyol gerilimi “La cara oculta”nın da senaristi olan Hatem Khraiche’nin yazdığı filmin yönetmeni genç yaşına rağmen deneyimli olan ve yeni nesil İspanyol yönetmenlerin yeteneklilerinden biri olarak kabul gören Manuel Carballo... Kariyerine 2000 yılında kameramanlıkla başlayan yönetmen, ilk kısa filmiyle birçok uluslararası festivalden ödülle dönerek yükselişe geçen bir isim... İlk uzun metrajına 2007’de “El último justo” ile imza atan pek iyi giriş yapamasa da, ikinci filmi “La posesión de Emma Evans” ile durumu toparlamıştı... Bizde “İblis” adıyla 2011’de vizyona giren film, şeytan çıkarma konusuna farklı bir açıdan yaklaşması ve bu taze bakışıyla dikkat çekmişti... Carballo bu kez de bulaşıcı virüs salgını konusuna farklı bir açıdan bakıyor... Ölüm korkusu ve sevdiklerimizi kaybetme korkusunu merkeze alıp, bu korkular karşısında ne kadar hazırlıklı olduğumuzu ve sevdiklerimizi korumak için neler yapabileceğimizin peşinden gidiyor... İspanya Kanada ortak yapımı filmin oyuncu kadrosu da bu ülkelerin dizilerle öne çıkan isimlerinden oluşuyor: Shawn Doyle, Kris Holden-Ried, Emily Hampshire, Claudia Bassols ve Melina Matthews... Zombi filmleri furyasına farklı bakışıyla katkı yapacak gibi görünen filmin fragmanı da ikinci sınıf oyuncuları dışında sırıtmıyor... O kadar çok örneği geldi ki, neyle karşılaşsak orjinal iş diyemeyiz... Yine de Carballo ve Khraiche’ye güveniyor, merakla bekliyoruz...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template