♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Asiya Cebbar Kırmızı Kedi'de: Baba Evinde Bana Yer Yok

Cezayir’in, Fransız sömürgesi olduğu 1950’li yılların yazarı Asiya Cebbar 21 dile çevrilen eserleriyle dünyanın en iyi tanınan kadın yazarları arasında.

Kadınların toplumsal yaşamda karşılaştığı sorunlara değinen ve feminist fikirleriyle tanınan yazarın bu romanı ise baba evininin simgeselliği ışığında, içinde yaşadığı toplumla olan çatışmalarını anlatıyor.
Cezayir kıyı şeridinde küçük bir kasabadaki okulda tek "yerli" öğretmen olan babası ve genç, güzel annesiyle yaşayan küçük bir kız... Asiya Cebbar hatıralarının çalkantısında, okul yıllarını ve kendini yetiştirenleri anlatıyor. Bunların başında da kendi demokrasi ideallerine rağmen, kızına da aşılamayı kafasına koyduğu katı İslam değerlerine bağlı kalan babası Tahir geliyor. Küçük kız, dünyayı kitaplarla keşfedecek, ardından sıra yazmaya gelecektir.

Baba Evinde Bana Yer Yok, Asiya Cebbar'ın kendi kadın ve yazar kimliğini ilk kez anlattığı otobiyografik bir roman. Burada özgürlüğe susamış, atalardan miras kalan gelenekler ve bilgi birikimiyle zenginleşmiş, Cezayir ile Fransa arasında bölünmüş bir çocuk, daha sonra da bir genç kız görüyoruz. Yazar, utangaç ve heyecan dolu mahrem hikâyesinin ötesinde, sanki bir zamanlar kendini bulmak, kendisi olmak adına koparmak zorunda kaldığı bağları yeniden sağlamlaştırmak için Arap-Berberi bir geçmişe, bir ülkeye, bir babaya saygılarını sunuyor.

Barkod : 9786055340902
Sayfa Sayısı : 280
Karton / 2. Hamur
Çeviren: Aysel Bora
21 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template