♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Birsen Ayda 1946 - 2011


Yeşilçam’a 1956’da Sevda Sahilleri adlı filmle adım atan, 1970’lerde Malkoçoğlu, Battal Gazi gibi filmlerdeki vamp kadın rolleriyle ünlenen Birsen Ayda (66) bir süredir kaldığı Zeytinburnu Huzurevi’nde hayatını kaybetti. Birsen Ayda aralarında Fatih’in Fedaisi, Tarkan Altın Madalyon, Ayşecik ile Ömercik, Ceheneme Dolmuş filmlerinin yer aldığı 20’den fazla filmde rol almış, “Seksi Maria” karakteriyle ünlenmişti. Birsen Ayda, Sarmaşık Gülleri’yle tanınan, 1960’lı yılların şarkıcısı Atınç ile evliydi.

Ankara'da doğdu. İzmir Kız Lisesi Ortaokul kısmından mezun oldu. 1961'de sinemanın yanı sıra sahneye çıkarak dansözlük yaptı. Sinemada genellikle ikinci derece roller oynadı. Seksapeli ile erkek seyircilerin rüyalarını süsledi. Ünlü şarkıcı Atınç'la evlendi. Yeşilçam'a 1956'da Sevda Sahilleri' adlı filmle adım atan, 70'lerde Malkoçoğlu, Battal Gazi gibi filmlerdeki 'vamp kadın' rolleriyle ünlenen Birsen Ayda, son günlerinde vefasızlıktan dert yanıyor, yaşadığı sıkıntıları dile getiriyordu. 2 yıl önce 150 bin TL’lik vergi borcu yüzünden böbreğini satışa çıkaran ünlü oyuncu “Başka çarem kalmadı, sefalet ve yoksulluk içindeyim. Türk sinemasında vefa kalmamış. Eski dostlarımız birer birer aramızdan ayrıldı. Hepimiz gökyüzünden kayan yıldızlar gibiyiz” diyerek yetkililerden yardım istemişti.

Ancak yardım çığlıklarına karşılık bulamayınca, Zeytinburnu’nda bir huzurevine yerleşen Birsen Ayda “Çıldırmak üzereyim. Burada kalmaktansa ölmeyi tercih ederim. Gerekirse açlık grevi yapacağım. Huzurevi benim için işkence yeri oldu, tımarhanede gibiyim, ölüme mahkum oldum” diye gözyaşları içinde röportajlar yapmıştı.

Birsen Ayda, ‘Ölmeden bir kez olsun yüzüm gülsün istiyorum. Ben para istemiyorum. Sadece kaybettiğim iş yerimin tekrar bana geri verilmesini ve borçlarımı ödemek istiyorum. Bu benim Türk halkından vasiyetimdir. Ümit ederim son kez de olsa yüzüm güler’ demişti ancak bu isteği olmadı.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template