♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Özen Film: "Eleştiri Yazısına Açılan Dava Değil Hakaret Davası"

Özen Film ile Kerem Akça arasında açılmış olan dava ile ilgili tarafların açıklamaları sürüyor. Siyad'ın açıklamasıyla Özen Film'e seslenmesinin ardından beklenen açıklama geldi. Durumun geçen yıldan bu yana sürdüğünün ve benzer yazılarda bu noktaya gelinmediğinin belirtildiği açıklama şöyle:

Özen Film 1941 yılında Türk Anonim Şirketi olarak kurulmuş ve o yıldan beri aynı özenle ticaret hayatına devam etmiş Türkiye'nin en köklü ve saygın film şirketlerinden biridir ve hatta en eskisidir. Bunca yıldır Siyad'ın yaptığı basın açıklamasında da belirttiği gibi kişi hak ve özgürlüklerine olan inancımız ve eleştirmenlerimize olan saygımızla hiçbir şekilde filmlerimizin eleştirilmesi hususunda herhangi bir olumlu ya da olumsuz tepki vermediğimiz bir gerçek.

Elbette ki filmlerimizi eleştirmek sinema eleştirmenlerinin görevi ve biz şirket olarak bu görevi yerine getirebilmeleri için canla başla onlara destek olmaya devam ediyoruz. Sn. Kerem Akça'nın yazısı bir film eleştirisi değil Özen Film'i karalamak adına kaleme alınmış bir yazı olduğunu göreceksiniz. Sayın Akça yazısında film hakkında eleştiri yapmayacağını ancak DVD'den seyredip yorum yapacağını da açıkça yazmış. Amacının eleştiri olmadığını belirtmiş ve firmamızın kişisel haklarını ihlâl etmiş, şirketimizi kamuoyuna yanlış tanıtmış, zor duruma sokmuş, ekonomik çalışma özgürlüğüne mesleki ve ticari itibarına, meslek ahlâkına ve saygınlığına saldırıda bulunmuştur. Sözü geçen dava bu sebepten açılmıştır.

Yazıya konu olan film Almanya'nın uluslararası en büyük film yapımcılarından biri olan Constantin Film’e aittir ve filmin Almanca, İngilizce versiyonları olduğu gibi başka dillerde de versiyonlarının hazırlanmış olduğunu bilmekteyiz. Almanya birkaç sanat filmi dışında hemen hemen tüm filmleri Almanca dublaj yapan bir ülke olduğundan filmi İngilizce dublaj yapmış olması hiç de şaşırtıcı değildir. Şirketimize sorulduğunda İngilizce versiyonunu istemiş olmamız ise Sn. Akça'yı nedense şirketimize saldıran bir yazı yazmaya itmiştir.

Daha önce de bazı eleştirmenler bazı filmlere benzer şekilde başlıklar atarak seyirciye gitmeyin çağrısında bulunmuş fakat yazılarında film eleştirisi yaptıklarından dolayı hiç biri için benzer bir durum yaşanmamıştır.

Sn. Akça geçtiğimiz yıl da benzer bir şekilde Özen Film'in itibarını zedeleyici bir yazı yazmış hatta bu yazısında eski yazısına link vermiştir. Geçtiğimiz yıl yönetim kurulumuzun tepkisini Halkla İlişkiler Müdürü olarak durdurmayı başarmış fakat bu yıl aynı şekilde tekrarlandığında eleştirmen olarak kendisini savunacağım bir nokta bırakmamıştır.

Kısacası dava bir eleştiri yazısına açılan dava değil hakaret davası niteliğindedir.

Ekte Sayın Kerem Akça'nın yazısını (http://www haberturkCom/yazarlar/kerem-akca/638857-geceler-bizime-gitmeyin) bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,

ORKİDE ÇEÇEN

ÖZEN FİLM FİLMCİLİK VE SİNEMACILIK TAŞ

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template