♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Cannes’ın Beklenen Filmi “Che” Galasında Büyük İlgi Gördü

Bu yılki Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan, Steven Soderbergh’in yönetmenliğini yaptığı CHE görücüye çıktı. Başrollerinde Benicio Del Toro’nunve Julio Ormond’un yer aldığı filmde efsanevi devrimci Che Guevara’nın hayatı anlatılıyor.

Bir çok ünlünün katılımıyla çok renkli geçen filmin galasında, Che’ye olan benzerliği ile de dikkat çeken başarılı oyuncu Benicio del Toro’nun performansı izleyenlerin beğenisini topladı. Soderbergh'in İspanyolca çektiği epik film, Che Guevara’nın hayatını iki bölümde anlatıyor. Che'nin Fidel Castro'yla tanışmasıyla başlayan filmin konusu kısaca şöyle:

Birinci Bölüm: The Argentine: 26 kasım 1956’da, Fidel Castro 80 isyancıyla birlikte Küba’ya yelken açar. Bu isyancılardan biri, Castro’yla, Fulgencio Batista’nın yozlaşmış diktatörlüğünü sona erdirmek gibi ortak bir amacı paylaşan Arjantinli doktor Ernesto “Che” Guevera’dan başkası değildir. Che gerilla savaş tarzını çabuk kapar ve vazgeçilmez bir savaşçı olduğunu kanıtlar. Kendini mücadeleye adamasıyla yoldaşları ve Küba halkı tarafından bağırlarına basılır. The Argentine, Che’nin Küba devriminde doktorluktan devrimci kahramanlığa yükselişini anlatıyor.

İkinci Bölüm: Guerilla: Guerilla Che’nin Küba devrimi sonrasında gücünün ve ününün doruğunda olduğu dönemde başlıyor. Tam bu sıralarda, Che Bolivia’da kimliği saklı bir biçimde tekrar ortaya çıkmak üzere kaybolur. Orada, büyük Latin Devrimi’ni başlatmak için Kübalı yoldaşlarından ve Bolivia’lı askerlerden oluşan küçük bir grup organize eder. Bolivia mücadelesinin hikayesi, nihayetinde başarısızlık ve Che’nin ölümüyle sonuçlanan bir azim, fedakarlık, idealizm ve gerilla savaşı öyküsüdür. Bu hikaye Che’nin nasıl hala tüm dünyadaki insanların kalbinde yaşattığı bir idealizm ve kahramanlık sembolü olduğunu anlatıyor.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template