♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Hüseyin Hakkı Kahveci’nin yazdığı “O Kişi” Destek Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı


Yazar Hüseyin Hakkı Kahveci yeni kitabı “O Kişi”de anlamının yazılışının ötesinde olduğuna inandığı İstiklal Marşı’nın deşifresi ve matematiksel dizilimi ile karşımıza çıkıyor.

Okuru, “Yakın tarih atalarımız bize ne mesajlar bırakmış biz bu bırakılanların ne kadarını anladık!” sorusunun cevabını birlikte arayacağı bir yolculuğa davet eden yazar, tarihçiler, aydınlar ve yazarların bu konudaki sorumluluğuna dikkat çekiyor.

Kahveci, İstiklal Marşı’nın şifrelerini çözmenin önemine değinirken Mustafa Kemal Atatürk ile başlayan ve yükselen Cumhuriyet ışığı sonrasında gelinen durumu şu şekilde özetliyor:

“Mehmet Akif ’in “Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” temennisi hızla gerçekleşmeye yakın durumlardadır. Gelmiş olduğumuz nokta yeni bir kurtuluş savaşının şartlarının olgunlaştığını göstermektedir. İstikbali olmayan bir milletin istiklali olamaz. İstiklal Marşı bir kimlik açıklamasıdır. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilahi nizam, yani Yaradan’ın kurallarına göre kurmuştur. Söylediği sözler, verdiği beyanlar ve geleceğe dair bıraktığı her şey tamamen Kuran ile bağlantılı olup, ilahi nizamın beyanları ile aktarımda bulunmuştur.”

Hüseyin Hakkı Kahveci’nin yazdığı “O Kişi” Destek Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Arka Kapak Yazısı:
İstiklal Marşı “Korkma!” diye başlar.

O Kişi’ye ve O Kişi’yle beraber olanlara “Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal!” sözüyle biter.

Tıpkı, Gençliğe Hitabe’nin O Kişi’ye, Asil Kan’a, “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” hitabıyla bittiği gibi.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı yazarken tarih düşürme sanatını kullanmış ve tamiyeli ebcet hesabıyla şifreleme ve gizlemeler yapmıştır.

Ben, Gençliğe Hitabe’de olduğu gibi bu gizlemeyi bu kitapta deşifre ederek sizlere aktarıyorum.

Gizleme sanatını yani çok gizli bir bilgiyi bizzat Akif’in babası Akif’e verdiği isimle ve doğum tarihiyle başlatıyor.

Bu kutlu marşın on kıtasının her bir dizesinde gizlenen şifrelenmiş bilgiler tek tek açığa çıktığında, İstiklal Marşı’nı söylemenin aslında bir rüya görmek olduğunu anlayacaksınız. Rüya yoluyla gelen mesajı görmemekse kalpleri mühürlenmişlerin talihsizliğidir. Artık uyanıkken rüya göremeyen bir ulus, sadece şiiri değil, arayışını da kaybetmiş demektir. Mehmet Akif’i “anlayarak” okuyanı bir uyku tutar, gözyaşlarını ise hiç kimse!

İstiklal Marşı özgürlük kuşumuzdur. Bu kuşun iki kanadı vardır:

Biri “Bülbül”, diğeri de “Çanakkale Şehitlerine” şiirleridir. Biri kuruluş şehrine, diğeri kurtuluş şehrine rüyadır. Uyanıkken görülen iki rüyanın dayanılmaz acısı ile pişense, hayatın ahireti rüyadan, yani uyku/ölüm halinde görülen rüyadan hatırlanandır. 

O Kişi / Hüseyin Hakkı Kahveci
Türü: Araştırma
Yayınevi: Destek Yayınları
Sayfa Sayısı: 224
Fiyatı: 210 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template