♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Kayıp Kitaplar Kütüphanesi’nden yine bir ilk: Türk Edebiyatının ilk Fantastik Novellası "Perviz"


Karakarga’nın ilk kitaptan bugüne sekiz kitaplık harika bir seri haline gelen “Kayıp Kitaplar Kütüphanesi” dizisi yeni kitabı duyurdu. Celal Nuri İleri’nin Türk Edebiyatının ilk Fantastik Novellası olarak kabul edilen eseri “Perviz” raflarda. Yeri gelmişken serinin tüm kitaplarını önereyim. Kıymeti bilinmemiş eserleri keşfetmek ve edebiyat tarihimizin geçmişini de görmek için önemli köşetaşları bunlar. Iskalamayın derim.

Türkiye’nin ilk bilim kurgu eserinden, ilk Türkçe Gotik roman gibi ilkleri bizlerle Latin Alfabesinde buluşturan Kayıp Kitaplar Kütüphanesi serisi Türk Edebiyatının ilk Fantastik Novellası, Perviz ile devam ediyor!  

1916 senesinde siyasi yönüyle tanıdığımız Celal Nuri İleri tarafından kaleme alınan içinde metaforlarla süslediği bu edebiyat eserinde aslında dönemin iktidarına ve siyasetine dair birçok ipucu gizli… Günümüzde ulaşılması zor kütüphanelerde yer alan, neredeyse bir tarihi belge niteliğinde Osmanlıca kaleme alınmış Perviz, Merve Köken’in araştırmaları ve çabalarıyla Türkçeye çevrilen Perviz Karakarga etiketiyle şimdi tüm kitapçılarda!

Arka Kapak Yazısı:
Kayıp Kitaplar Kütüphanesi’nde bu kez Türk edebiyatında fantastiğin izlerini sürüldü.

Celal Nuri İleri’nin 1916’da kaleme aldığı Perviz, modernleşme sürecindeki edebiyatımızda o zamana kadar kullanılmamış olan temaların ilk kez kullanılmasıyla dikkat çekiyor.

İktidar mefhumunu fantastik eksenle ele alan Perviz’de edebiyatımızın önemli bir boşluğu doluyor. Osmanlı Devleti’nin son evresinde yazılmış olan bu eser, modern Türk edebiyatının kronolojisini yeniden yapılandıracak cinste bir niteliğe sahip.

Perviz / Celal Nuri İleri
Türü: Novella
Yayınevi: Karakarga Yayınları
Sayfa Sayısı: 72
Tavsiye Edilen Satış Fiyatı: 110 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template