♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Yüz Kitap’tan William Trevor’un daha önce gün yüzüne çıkmamış öyküler derlemesi: Son Öyküler


Yüz Kitap “Yağmurdan Sonra” ile tanıştırdığı William Trevor’un yeni öykü toplamı ile okur karşısında. “Son Öyküler” raflarda yerini aldı.

William Trevor’un on iki öykülük toplamı “Yağmurdan Sonra” üzerine şunları demiştim: “İnsanı çok sade ve pürüzsüz bir dille anlatıyor. Kahramanlarının hayatlarını değiştiren bir olay sonrasında kalem oynatırken hayranlık uyandıran bir tarafsızlık üstlenmiş ve uçlarını açık bırakmış. Detaycı, şeffaf ve ustalıkla örülmüş öyküler çokça tokluk hissi veriyor. İki öykü bir nefes molası şeklinde edebi haz dolu bir okuma şevkle tavsiye ederim.” 2019’un en güzel kitaplarından biriydi. Bu yüzden “Son Öyküler”i merak ve heyecanla bekliyorum. Öykü okurlarına iki kitabı da önererek pası bültene atayım.

William Trevor’un ölümünün ardından yayımlanan Son Öyküler yazarın daha önce gün yüzüne çıkmamış öykülerinden oluşuyor. 

Bu öykülerde yarım yaşanmış hayatların pişmanlığı, tekdüze bir varoluşun yılgınlığı, içkin bir yalnızlığın getirdiği derin hüzün anlatılıyor: Bir piyano öğretmeni, öğrencisinin ufak tefek hırsızlıklarına çocuğun müzik yeteneği hatırına göz yumar. Bir seks işcisi hafıza kaybı olan bir tablo restoratörünün birikimlerini çalar. Engelli kuzeniyle birlikte yaşayan bir kadın, emekli maaşını almaya devam edebilmek için adamın ölümünü gizler. Bir öğretmen ile öğrencisi arasındaki yarım kalmış bağ, kızın yetişkinliğinde ilişkiye dönüşür. 

Yalnızlığın ölümle bile sonlanmadığını hissettiren bu öykülerde, mutluluk hep kısa sürüyor çünkü kahramanların geçmişten taşıdığı hasarlar bir türlü tamir edilemiyor. Yine de insanlar bütün yılgınlıklarına karşın sonunda bir şekilde hayata tutunmayı başarıyor.

William Trevor “İrlandalı Bir Çehov” değildi, “İrlanda’nın Çehov’u” da değildi. O İrlandalı William Trevor’dur ve hep de öyle kalacak. — Julian Barnes

William Trevor 1928’de Protestan bir ailenin çocuğu olarak İrlanda taşrasında dünyaya geldi. Dublin’de tarih okudu ve öğretmenlik yaptı. Çok sayıda roman ve öykü kitabına imza atan Trevor eserlerinde toplumdan dışlananları; ayrıksı, melankolik ve yalnız insanların içinde yaşadıkları gerçeği anlattı. Trevor’un romanlarından bazıları The Boarding-House, Fools of Fortune, Felicia’nın Yolculuğu ve The Story of Lucy Gault’dur. Başlıca öykü kitapları arasında The Day We Got Drunk on Cake and Other Stories, The Ballroom of Romance and Other Stories, The Hill Bachelors ve Cheating at Canasta adlı eserler yer almaktadır. Trevor, 2006 yılında hayata gözlerini yumdu.

Son Öyküler / William Trevor
Özgün Adı: Last Stories
Çevirmen: Püren Özgören
Türü: Kurgu / Öykü
Yüz Yayınları, Eylül 2023
174 Sayfa
Etiket Fiyatı: 100 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template