♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Aikido'nun kurucusu büyük üstat Morihei Ueshiba’dan ilham veren öğütler: Barış Sanatı


Morihei Ueshiba’nın felsefeni anlatan, Zeynep Bilgin’in dilimize çevirdiği Barış Sanatı Athica Yayınları’ndan çıktı.

“Dünya dramatik bir şekilde değişmeye devam edecek, ancak kavga ve savaş bizi tamamen yok edebilir. Şu anda ihtiyacımız olan şey çekişme değil, uyum teknikleridir. Savaş Sanatı değil, Barış Sanatı gereklidir.”

Aikido’nun kurucusu, O’sensei adıyla anılan büyük üstat Morihei, bir savaşçı olarak yenilmez olmasına rağmen kavgadan, savaştan ve her türlü şiddetten nefret eden bir barış adamıydı.

Kişisel ilişkilerde, toplumla etkileşimimizde, çalışırken ve iş hayatında, doğayla mücadele ederken, yani yaşamımızın her alanında ilham alabileceğimiz yaratıcı bir zihin-beden disiplini olan ve Morihei’nin öğretisini aktaran Barış Sanatı, her yönden saldırganlıkla üzerimize gelen çağımızla başa çıkmanın da pratik bir yolu…

Morihei’nin konuşmalarından, şiirlerinden, kaligrafilerinden ve sözlü gelenekten derlenerek oluşturulan Barış Sanatı’ndaki kısa ve özlü öğretiler Ueshiba'nın öğrencisi olan ünlü Aikidocu John Stevens tarafından derlenmiş ve çevrilmiştir.

Arka Kapak Yazısı:
Japon dövüş sanatı Aikido'nun kurucusundan korkusuzluk, şefkat ve doğa üzerine ilham verici öğretiler
Savaşçının gerçek yolu şefkat, bilgelik, korkusuzluk ve doğa sevgisine dayanır. Japon dövüş sanatı Aikido'nun kurucusu büyük üstat Morihei Ueshiba da öğrencilerine bunları öğretmişti.

Aikido, Ueshiba'nın "Barış Sanatı" adını verdiği bir zihin-beden disiplinidir. Çatışma karşısında zafere ulaşmak için şiddet içermeyen bir yol sunar ve Aikido ilkeleri özel hayatımızdan toplumsal konulara dek hayatta karşılaştığımız tüm zorluklara uygulanabilir.

Aikido felsefesi yalnızca bu dövüş sanatıyla ilgilenenler için değil hayat savaşçısı olan tüm insanlar içindir.

Barış Sanatı / Morihei Ueshiba
Eser Alt Başlığı: Aikido
Orijinal Adı: The Art of The Peace
Çevirmen: Zeynep Bilgin
Türü: Kişisel Gelişim
Yayınevi: Athica Yayınları
Sayfa Sayısı: 192
Etiket Fiyatı: 88 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template