♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Toplumsalı Yeniden Toplama : "Toplumsal"ı oluşturan aslında nedir?


Toplum nedir? "Toplumsal" kelimesi ne anlama gelir? Neden bazı faaliyetlerin "toplumsal bir boyut"u olduğu söylenir?

Toplumsal olanı özel bir alan, belirli bir âlem ya da tikel bir tür şey olarak değil; yalnızca hayli kendine özgü bir yeniden ortaklık kurma ve yeniden bir araya toplama hareketi olarak tanımlayan Bruno Latour, Toplumsalı Yeniden Toplama'da "toplumsal"ın başlangıçtaki anlamına dönerek ve tekrar bağlantıları izleyebilmesini sağlayarak toplumsal nosyonunu yeniden tanımlamayı amaçlıyor.

Toplumsalı Yeniden Toplama, "aktör-ağ teorisi"ni ve onun en etkili taraftarlarından Bruno Latour'un fikirlerini merak edenler için önemli bir kaynak.

BRUNO LATOUR, 1947 yılında Beaune, Fransa'da doğdu. 1975'te Tours Üniversitesi'nden felsefe doktorası aldı. Sosyoloji, felsefe ve antropoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Latour, aktör-ağ teorisinin kurucularındandır. École des Mines de Paris, Sciences Po Paris ve London School of Economics and Political Science gibi çeşitli kurumlarda ders verdi. Sosyal bilimler alanında verilen Holberg Ödülü'ne layık görüldü. Başlıca kitapları arasında Facing Gaia: Eight Lectures on the New Climatic Regime (Gaia'yla Yüzleşmek: Yeni İklim Rejimi Üstüne Sekiz Ders), Laboratory Life: The Construction of Scientific Facts (Laboratuvar Yaşamı: Bilimsel Olguların İnşası; Steve Woolgar'la birlikte), Biz Hiç Modern Olmadık ve Rota: Politikada Yönümüzü Nasıl Bulacağız? bulunmaktadır.

Toplumsalı Yeniden Toplama / Bruno Latour
Çeviri: Nüvit Bingöl
Tür: Sosyoloji - Felsefe
Sayfa sayısı: 392
Fiyat: 45,00 TL
 

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template